W ofercie dostawców usług internetowych możemy znaleźć serwery internetowe.
Jak tworzymy stronę w php, to wybierzmy serwer, który obsługuje php. Może się zdarzyć, że będziemy zlecać stworzenie strony internetowej zewnętrznej firmie. Taka firma może chcieć korzystać z systemu cms, na przykład te tworzone przez gci, także miejmy na uwadze wybór serwera który ten język obsługuje.
Wybór języka aplikacji jest najważniejszy przy wyborze serwera. Możemy też chcieć założyć sobie konto email w domenie. Serwery oferują różne ilości kont emailowych, od nieskończenie wielu do kilku kont, którą opcje wybierzemy, zależy znacznie od ceny jaką zapłacimy. Każdy serwer powinien mieć odpowiednią obsługę techniczną, najlepiej czynna całą dobę. Wśród serwerów mamy dostawców, którzy dostarczają nam domeny internetowe razem z serwerem i wtedy cena wliczona jest w koszt serwera, pamiętajmy jednak, że często dostajemy serwer początkowo w promocji ale w następnych latach płacimy już dużo więcej niż na początku, wiec ustalmy, jak długo dana strona ma istnieć w sieci, jak długo, to może lepiej wybrać tańszego dostawce, nie zważając na promocje.
Jak wykupimy serwer to dostajemy miejsce na serwerze. Na przykład przy wykupionym serwerze w gci, logujemy się tam przez konto ftp, podając swój identyfikator oraz hasło. Dobrze jak możemy utworzyć bazę danych na przykład mysql. To daje nam wiele więcej możliwości przy tworzeniu aplikacji internetowych. Systemy cms, są tak skonstruowane, że posiadają bazy danych, więc trzeba by sprawdzić w ofercie czy ta usługa się znajduje. Jak posiadamy swoją własną domenę, to w jej konfiguracji podajemy adres serwera dns na którym znajdywać się będą dane. Każdy serwer ma swój własny numer dns. W panelu administracyjnym zarządzamy miejscem na serwerze. Jak się wyczerpie miejsce, to możemy mieć kłopoty z działaniem aplikacji, więc pamiętajmy o miejscu na serwerze.
Jedną z podstawowych decyzji, jakie należy podjąć decydując się na zakup serwera, jest wybór obudowy. Ogranicza się on do dwóch pozycji: obudów wieżowych (popularnie określanych mianem „tower”) oraz obudów horyzontalnych, zwanych „rackowymi”. W niniejszej publikacji skupimy się na odpowiedzi na pytanie: „Co to jest serwer tower?” oraz wyjaśnimy, czym jest obudowa typu tower.