Jak często kupując ekogroszek, otrzymujesz wyrób niskiej jakość? Chcesz uniknąć przyszłych problemów z węglem? Artykuł pomoże ci rozpoznać oryginalny ekogroszek i zaoszczędzić pieniądze.

Data dodania: 2010-07-05

Wyświetleń: 6985

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ochrona środowiska i optymalne, tj. oszczędne ogrzewanie domu, stało się możliwe dzięki nowoczesnemu paliwu ekogroszek. Dzięki wysokiej wartości opałowej, zwykle przekraczającej 24 MJ/kg, oraz niewielkiej zawartości popiołów (nawet 10%), węgiel ekogroszek stał się ulubionym paliwem dla ludzi w całej Polsce. Niestety jego popularność, dystrybutorzy wykorzystali także negatywnie. Na wrocławskim rynku, zaczął się pojawiać niskiej jakość ekogroszek workowany, który z oryginalnym produktem, często ma wspólną tylko nazwę. Choć z wyglądu podobny, jego parametry różnią się w sposób zasadniczy, moc opałowa potrafi być nawet dwa razy mniejsza, a zawartość popiołów jest wysoka i szkodliwa dla instalacji oraz otoczenia.

Wydajny, wysokiej jakości ekogroszek, ma kolor ciemnoszary i powinien osiągać rozmiar ok. 5-20 mm, przy zachowaniu 5-10% zawartości miału. Dzięki czemu, przy spalaniu paliwo szybko osiąga porządną temperaturę i długo utrzymuje jej poziom. Do niedawna zawartość części niepalnych (m.in. Popiołów), nie powinna przekraczać 7%, dziś doskonałym wynikiem jest 12%. Wartość opałowa powinna przekraczać 26MJ/kg, jednak firmy oferujące parametr powyżej 24MJ/kg to ciągle rzadkość. Kupiony ekogroszek workowany powinien być delikatnie wilgotny, jednak spalamy go dopiero po wysuszeniu, bo inaczej ryzykujemy uszkodzenie klina. Przy dobrze ustawionym piecu, węgiel spala się na pył, który należy wymienić co 3-4 dni. Zwykle nie produkt spalania nie zawiera „grubych" części.

Jeżeli po spaleniu zostają widoczne grudy, a po okresie mniejszym niż 3 dni, pojemnik na popiół jest pełny, prawdopodobnie ekogroszek jest niskiej jakości lub wymieszano go ze zwykłym groszkiem. Choć możesz mieć źle ustawiony piec, to krzyżowanie różnych rodzajów węgla jest częstą praktyką, powodującą wyraźny spadek wydajność paliwa. Wówczas należy skontaktować się z producentem w celach reklamacji. Gdy przy spalaniu powstaje żużel, niekoniecznie świadczy to o kiepskim węglu, bo tu, z dużym prawdopodobieństwem winny będzie piec.

We Wrocławiu szczyt popularności sprzedaży ekogroszku, przypada na połowę wrzenia, jednak to zdecydowanie za późno na takie zakupy. Ludzie zwykle nie zastanawiają się nad sprowadzeniem mniejszych ilości węgla, oraz przetestowaniu go i znalezieniu odpowiedniego producenta. By zabezpieczyć się przed stratą ogromnych pieniędzy poświęć czas na wybranie najlepszego paliwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena