Rozważając zakup serwera dla twojej firmy powinieneś rozważyć kolokację. Jeżeli nie wiesz czym jest kolokacja i jakie korzyści możesz z niej wyciągnąć, ten artykuł jest dla ciebie.

Data dodania: 2010-07-02

Wyświetleń: 2784

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z kolokacją mamy do czynienia gdy firma płaci za wynajęcie powierzchni w centrum danych, którego właścicielem i zarządcą jest druga firma. Kolokacja jest powszechną praktyką, ponieważ pozwala firmom na umieszczenie ich serwerów (maszyn) w kontrolowanym i stabilnym środowisku bez konieczności budowania własnego centrum danych. Jeżeli twoja firma musi zaistnieć w sieci kolokacja może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli masz specjalne wymagania.


Istnieje wiele przyczyn, dla których kolokacja może być dla ciebie dobra. Jedną z nich mogą być koszty - wynajmując powierzchnię w centrum danych innej firmy wystarczy, że przetransportujesz tam swój serwer i go podłączysz - obsługa centrum danych zatroszczy się o jego chłodzenie, zasilanie i podłączenie go do Internetu. Szczególnie w wypadku, gdy posiadasz już działający serwer, który sprawia problemy (pada i ciężko zapewnić mu fizyczne bezpieczeństwo) warto rozważyć kolokację. Prawidłowo zaprojektowana i dobrze zarządzana serwerownia jest w stanie zapewnić wysoki up-time i fizyczne bezpieczeństwo przechowywanych danych.


Innym argumentem przemawiającym za kolokacją jest chęć rozmieszczenie swoich zasobów sprzętowych (serwerów) po całym świecie. Takie działanie może być podyktowane względami wydajnościowymi, dzięki umożliwieniu rozbicia ruchu sieciowego w zależności od jego pochodzenia i przekierowania go do odpowiedniego serwera. W wypadku katastrof naturalnych takie działanie również może przynieść korzyści - wszystkie duże korporacje nie trzymają swoich serwerów w jednym miejscu, ale mają je rozsiane w centrach danych umieszczonych na obszarze całej kuli ziemskiej. Budowa własnych centrów danych w różnych miejscach świata jest bardzo droga, jednak dzięki kolokacji twoją firmę może być stać na rozproszenie swojej infrastruktury serwerowej.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena