Ponoć wystrój mieszkania i dobór mebli odzwierciedla charakter właściciela. Zauważa się, że osoby ceniące sobie zdrowy i ekologiczny styl życia wybierają meble naturalne, najczęściej dębowe i sosnowe. W pomieszczeniach kuchennych u tych osób dominują meble mahoniowe, salony zaś wyposażone są w komody bukowe. Dopełnieniem wystroju mieszkania są elementy wiklinowe oraz słomiane.
Natomiast ceniący sobie design i aktualne trendy wybierają niestandardowe projekty współczesnych projektantów. Przykładem takiej firmy oferującej alternatywne rozwiązania jest np. Ikea, czy też Black Red White. Producenci proponują sprzęt plastikowy w połączeniu z elementami metalowymi i szklanymi. Ciekawym rozwiązaniem są krzesła łączące w sobie wszystkie te trzy tworzywa. Z uwagi na ochronę środowiska do produkcji używa się właśnie materiałów nadających się do recyklingu, czyli plastik, szkło i metal. Znajdują się oczywiście zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania. Zwolennicy podkreślają, że w atmosferze jest za dużo dwutlenku węgla i aby chronić środowisko należy zmniejszyć redukcję lasów, by te dbały o równowagę na Ziemi, dlatego proponują, aby produkować meble z innych surowców niż drewno. Przeciwnicy natomiast opowiadają się za tym, aby jednak meble były drewniane. Za to proponują zalesianie innych terenów.
Tymczasem dużym zainteresowaniem wśród konsumentów w wieku 45-65 lat cieszą się meble woskowane i skórzane. Ich cena jest nieco wyższa niż tych wyżej wymienionych, ale za to wzrasta komfort i presiż posiadania tego typu sprzętu. Skóra i wosk są pochodzenia naturalnego, dlatego wzrastają koszty produkcji. Meble są woskowane składnikami organicznego pochodzenia, najczęściej jest to wosk pszczeli, który sprawia, że meble wyglądają starzej, nadając im niepowtarzalny klimat i rustykalny styl. Meble produkowane w ten sposób nadają pomieszczeniu niespotykany nastrój. Doskonale pasują do kominka, skórzanych foteli, lnianych obrusów, ale także nie kłócą się z nowoczesnym designem.