0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
5898 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

W dzisiejszych czasach wszystko się zmienia. Telewizję można oglądać przez internet, grać przez internet. Teraz również radio można słuchać przez Internet.

Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Guglielmo Marconiego. Ten syn włoskiego kupca z Lombardii rozpoczął doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych w roku 1894. Pracując w amatorskich warunkach - i częściowo w tajemnicy przed ojcem - uzyskał we wrześniu 1895 roku łączność radiową na odległość 1 kilometra. Nie widząc zainteresowania swoim wynalazkiem we Włoszech, wyjeżdża w lutym 1896 do Anglii. Z pomocą krewnych (matka Guglielma, Annie była Irlandką) trafia do naczelnego inżyniera Poczty Brytyjskiej. 27 lipca 1896 roku zainstalowano sprzęt nadawczy na dachu Poczty Głównej w Londynie. Odbiornik z drukarką Morse'a umieszczono na dachu odległego o kilometr budynku. Sam Guglielmo operował kluczem telegraficznym, a widzowie przy drukarce mogli odczytać przekazywany tekst. Zdarzenie to uznane zostało za pierwszą publiczną próbę radia. Następnie, w roku 1899 odbyła się próba przekazu sygnału przez kanał La Manche. Jeszcze później,w roku 1901 przekazano wiadomość przez Ocean Atlantycki z Kanady do Anglii. Pierwszym sygnałem, który przesłano przez Atlantyk była litera "S" alfabetu Morse'a.

Jak natomiast wygląda Radio Internetowe ??
Jedną z największych stron internetowych udostępniających popularne stacje radiowe takie jak : Radio Zet, Radio Rmf FM, Polskie Radio jedynka, dwójka, trójka, Radio BIS i setki innych jest jedna z gałęzi ogromnego serwisu ooj.pl . Strona Radio.Przez.Internet.ooj.pl udostępnia kilkaset stacji radiowych w wysokiej jakości, całkowicie dostępnych do słuchania przez internet, popularnie nazywane : Radio Online .
Słowo radio ma kilka znaczeń, z których najczęściej spotykane, to:
Radiofonia, czyli system rozpowszechniania drogą radiową publicznie dostępnych audycji.
Instytucja opracowująca i nadająca program radiowy. Zazwyczaj dysponuje własnym studiem radiowym, aparaturą do rejestracji i obróbki dźwięku oraz nadajnikiem
(przykład: Radio Wolna Europa, Radio ZET, Radio Zet, Radio Rmf FM, Polskie Radio jedynka, dwójka, trójka, Radio BIS ).
radioodbiornik - urządzenie umożliwiające odbiór i odsłuchiwanie audycji radiowych.
(przykład: Włączyć radio. Radio grało na cały regulator. Radio tranzystorowe).
radiostacja, radiotelefon - urządzenie służące do prowadzenia łączności radiowej.
(przykład: Dalsze informacje otrzymacie przez radio).

Radio Przez Internet - Setki stacji radiowych z udostępnionymi pasmami dźwiękowymi na potrzeby rozrywki internetowej. Radio przez Internet zaspokoi głód słuchania, poznawania nowej muzyki i bycia na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ze świata online.

Licencja: Creative Commons