Urządzenie przeznaczone do formowania blach na zimno wykorzystując nacisk hydrauliczny. Przy wykorzystaniu odpowiednich matryc i stempli możemy uzyskać różnorodne formy i kształty blach. Połączone ze sterownikiem elektronicznym umożliwia dynamiczną i szybka pracę.

Data dodania: 2010-05-21

Wyświetleń: 2926

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Istnieje wiele rodzajów hydraulicznych pras krawędziowych zależnie od ich działania. Każda prasa krawędziowa, jest zasilana poprzez siłowniki hydrauliczne, które poprzez nacisk na belkę dolną lub górna powodują dociskanie stempla do matrycy, które formują materiał. Wśród pras krawędziowych możemy wyróżnić:
Prasy krawędziowe zasilane dwoma siłownikami bocznymi, które działają na belkę górna, do której jest umocowany stempel. Ten rodzaj pras krawędziowych, powinien być wyposażony w regulację tak zwanej strzałki ugięcia. Ponieważ siłowniki są zamocowane po bokach prasy, co powoduje ugięcie na środku belki, jaki i stołu podczas pracy.

Prasa krawędziowa z naciskiem dolnym działają w bardzo podobny sposób jak prasy poprzednio wymienione, czyli jedyną różnicą jest to, że dolny stół dociska materiał do górnej belki, takie prasy przede wszystkim są produkowane o niedużych długościach i stosowane do produkcji seryjnych.
Prasy krawędziowe o amerykańskim standardzie działają na podstawie jednego siłownika, który poprzez odpowiedni mechanizm przekładni naciska na belkę górna, ten system w przeciwieństwie do ich poprzedników, nie potrzebuje, żadnej regulacji strzałki ugięcia. Nacisk na górną belkę jest równomierny na całej długości.

Głównym i bardzo ważnym elementem pras krawędziowych, są matryce i stemple, w zależności od używanych stempli i matryc, możemy uzyskać różnorodne wyniki w gięciach. Odpowiedni dobór tych narzędzi jest zależny od plastyczności materiału, który zaginamy.

Licencja: Creative Commons