Urządzenie służące do przecinania materiałów wykonanych ze stopów stalowych, przede wszystkim służące do cięcia arkuszy blach stalowych, blach nierdzewnych, aluminiowych i miedzianych. Istnieje wiele modeli nożyc do blach, z których możemy wyróżnić manualne, mechaniczne i hydrauliczne.

Data dodania: 2010-05-22

Wyświetleń: 2805

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nożyce manualne są wykorzystywane do przecinania cienkich blach (od 0,3 do 2 mm.) i mało formatowych arkuszy. Są to urządzenia w których wykorzystano zasadę działania dźwigni.
Nożyce mechaniczne działają na zasadzie mechanizmu wahadłowego napędzanego po przez silnik mechaniczny. Możliwości tego urządzenia są ograniczone, co do wymiaru arkuszu blachy.
Hydrauliczne nożyce do blachy charakteryzują się poprzez duże możliwości cięć, biorąc pod uwagę, że możemy ciąć materiał aż do 8 metrów długości i 40 mm grubości. Ich działanie polega na docisku noża górnego poprzez siłownik hydrauliczny. Urządzenia te zależnie od ciętego materiału mogą być wyposażone w regulowany kąt noża oraz szczeliny pomiędzy nożami. Stosowanie regulacji i szczeliny pomiędzy nożami powinno być stosowane przy cięciu blach stalowych powyżej 6 mm. I grubości i 4 mm. w przypadku stali nierdzewnych. Wszystkie gilotyny są wyposażone w dociski hydrauliczne oraz w tylny zderzak mechaniczny ograniczający długość cięcia. Współpraca ze sterowaniem numerycznym pozwala na dość szybką i z automatyzowaną pracę, umożliwiającą bardzo wysokie możliwości produkcyjne.

Licencja: Creative Commons