Podpowiemy jakie są najczęstsze i jak sobie z nimi radzić.
Na pierwszym miejscu są oczywiście mdłości i wymioty, przeżywa je co druga kobieta w ciąży. Dolegliwości te wytępują zazwyczaj rano i to głównie w pierwszym trymestrze. Odpowiedzialnym za ten stan jest hormon hCG, którego poziom we krwi jest wysoki. Doprowadza on do rozluźnienia mięśniówki przewodu pokarmowego oraz wyostrza powonienie. Mdłości także powodują stres, zmęczenie oraz nieprzespane noce.
Jak walczyć z tymi dolegliwościami?
Rano zaraz po przebudzeniu zjedź krakersa lub chrupki chleb, nie wstawaj od razu tylko chwilę poleż. Dopiero pół godziny później zjedz śniadanie. Pij dużo oraz unikaj takiego jedzenia, które powoduje mdłości. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wymioty powodują spadek na wadze lub powtarzają się w ciągu dnia.
Częste siusianie
Ten problem też nie jest obcy kobietom w ciąży. Zwykle pojawia się na początku ciąży, ponieważ powiększająca się macica uciska pęcherz. Później przez jakiś czas sytuacja ta ulega poprawie, ale kłopot powraca około 36 tygodnia. Pomóc tu może ograniczenie wypijanych płynów wieczorem. Nie wolno także wstrzymywać moczu, może to spowodować zapalenie pęcherza. Jeśli, natomiast odczuwasz ból przy oddawaniu moczu, również powinnaś udać się do lekarza.
Wzdęcia
Jest kilka sposobów, by sobie z nimi poradzić. Na pewno nie powinno się spieszyć podczas jedzenia. Lepiej także nie objadać się w czasie posiłku tylko zjeść kilka mniejszych. Lepiej zrezygnuj z tych produktów, które powodują wzdęcia, a także z potraw smażonych oraz tłustych. Poczujesz się lepiej jedząc kefiry i jogurty, bakterie w nich się znajdujące wspomagają procesy trawienne. Także ruch pomoże Ci z wzdęciami, pozytywnie wpływa na trawienie.