0 głosów

Gruczoł prostaty występujący tylko i wyłącznie u mężczyzn, zlokalizowany jest w miednicy pomiędzy prąciem i pęcherzem moczowym. Prostata otacza cewkę moczową, a jej najważniejszym zadaniem jest pomoc przy produkowaniu nasienia i substancji odżywczych znajdujących się w nasieniu plemników.

 

Jednym z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów jest właśnie rak tego małego gruczołu, na który zapadają mężczyźni najczęściej po 50 roku życia. Odnotowuje się jednak dużo przypadków zachorowań już we wcześniejszych latach także na zapalenie prostaty. Gruczoł prostaty osiąga dojrzałość i swój właściwy rozmiar w czasie, gdy mężczyzna ma około 30 lat. Bardzo ważna jest profilaktyka, która pozwoli na wczesne wykrycie powiększającego się gruczołu krokowego, bowiem we wczesnych stadiach, zdarza się, że nawet przez kilka lub kilkanaście lat, proces rozrostu stercza przebiega bezobjawowo.  Do pierwszych objawów prostaty wskazujących na rozwój choroby należy przede wszystkim zaburzony strumień moczu podczas jego oddawania.

Zauważyć można uczucie, że mocz nie został w całości oddany, częste parcie na mocz zarówno w dzień i w nocy, a także drobniejszy i dużo słabszy strumień moczu. Takie objawy są najczęściej charakterystyczne dla łagodnego rozrostu prostaty i szybko rozpoznane dają szansę na całkowite wyleczenie. W późniejszych stadiach choroby, kiedy dojdzie do zapalenia lub też całkowitego zatrzymania moczu sprawa staje się coraz bardziej poważna. Pojawić się może krew w spermie i w moczu, a także zapalenie nerek, bądź kamica spowodowana zatrzymaniem moczu.

 

W przypadku leczenia prostaty wykryto wiele różnorodnych faktów które są przydatne w walce z leczeniem choroby.Przekonanie że rozrost stercza ma związek z produkcją męskich hormonów, spowodowało że zaczęto próbę leczenia żeńskimi hormonami.Leczenie tym sposobem przyniosło dobre rezultaty, czasami całkowite usunięcie trapiących dolegliwości. Jedynym problemem w tej terapi było zaburzenie czy też brak popędu płciowego.Inną metodą nad którą pracowali naukowcy były leki które ograniczały by produkcje testosteronu w jądrach. W zależności od choroby prostaty jaka występuje ( zapalenie prostaty,rak prostaty) stosuje się różne leczenie.

 

--------

Mapa Zdrowia - twoja droga do zdrowia

 

 

Licencja: Creative Commons