0 głosów

Rynek usług internetowych rozwija się w sposób bardzo szybki.

Analitycy zgodnie uznają, że w kolejnych latach rynek usług oferowanych za pośrednictwem internetu będzie się jeszcze rozwijał oraz zwiększał swój udział w ogólnych obrotach przedsiębiorstw. Jest to globalna tendencja, która w Polsce nie odbiega znacząco od danych światowych. Internet stał się już kilka lat temu skutecznym narzędziem dla handlowców. Statystyki dowodzą, że Polacy coraz bardziej cenią sobie robienie zakupów w sieci. Podobnie rzecz się ma z rozrywką. Wciąż rośnie popularność gier online, czy oglądania filmów za pośrednictwem wypożyczalni filmów online oraz telewizji przez internet. Coraz większy udział w rynku posiadają duże portale internetowe, których rozwój jest równoznaczny z coraz większymi kłopotami dla tradycyjnej prasy papierowej. Ogromnym rynkiem stał się hazard internetowy. Internetowe firmy bukmacherskie oraz kasyna – pomimo, że od wielu lat działają nielegalnie w Polsce – osiągają wielomilionowe dochody, szacuje się, że zajmują ponad połowę rynku hazardowego w Polsce. Internet w coraz większym stopniu zaspokaja nasze potrzeby oraz najzwyczajniej w świecie ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu.

Podobnie rzecz się ma z rynkiem usług finansowych. Rosnące w siłę e-handel i e-rozrywka wymusiły niemalże rozwój bankowości internetowej oraz portfeli elektronicznych, dzięki którym w łatwy i bezpieczny sposób możemy dokonywać płatności online bez konieczności posiadania karty kredytowej. Możliwość dokonywania płatności przez internet stało się dziś już standardem w ofertach działających na terenie Polski banków.

Jedną z nowszych kategorii usług dostępnych w polskim internecie jest księgowość przez internet, która dzięki prostemu i przejrzystemu działaniu staje się coraz bardziej popularna wśród polskich małych i średnich przedsiębiorców. Wystawienie faktury online, czy też możliwość wydrukowania miesięcznej ewidencji VAT w dużym stopniu ułatwiło życie oraz zmniejszyło koszty prowadzących niewielką działalność gospodarczą. Stąd też analitycy uważają, że ten rynek jest dopiero w fazie wzrostu i w najbliższych latach możemy się spodziewać szybkiego rozwoju tego typu serwisów.

Obraz rozwoju usług dostępnych przez internet dopełnia projekt internetowej administracji. Coraz więcej urzędów gmin pracuje nad wprowadzeniem e-urzędu, dzięki czemu obywatele za pośrednictwem internetu będą mogli załatwiać sprawy urzędowe. E-urząd to jeden z najważniejszych punktów w programie rządu, który pozwoli dokonać Polsce skoku cywilizacyjnego w administracji.

Licencja: Creative Commons