Postępująca globalizacja oraz zwiększająca się mobilność sprzyja poszukiwaniu pracy za granicą. Ale zanim wybierze się tę drogę, warto pomyśleć o zdobyciu dodatkowych kwalifikacji zawodowych.

Data dodania: 2010-03-16

Wyświetleń: 2261

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Planując własną ścieżkę kariery zawodowej nie należy poprzestawać tylko na ukończeniu studiów wyższych – tak naprawdę one nie gwarantują stałej pracy. Należy uzupełnić swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w szkoleniach, kursach czy studiach podyplomowych.

Kursy i szkolenia kończą się wręczeniem certyfikatów, które są potwierdzeniem naszych umiejętności (same kursy w większości kończą się egzaminem). Certyfikaty, jak i same szkolenia, mogą być różne – zawodowe, na przykład kurs na operatora wózka widłowego, językowe, jak kurs języka angielskiego na zróżnicowanych poziomach i inne. Certyfikaty są wydawane przez specjalnie jednostki, które otrzymały akredytację, a więc potwierdzenie rzetelności, ale także przez zrzeszenia specjalistów z danej dziedziny.

Praca w międzynarodowych koncernach czy praca za granica wiąże się z odbyciem szkoleń oraz otrzymaniem niezbędnych certyfikatów. Obecnie panuje moda na zbieranie papierków, które dołącza się potem do CV. Jednak pracodawcy nie lubią takich praktyk – wolą dostać potwierdzenia ukończonych kilku kursów, ale takich, które wiążą się z danym stanowiskiem i są korzystne dla firmy.

Jeśli chodzi o zdobywanie zagranicznych umiejętności, które przydadzą nam się również w pracy poza granicami naszego kraju, warto zainteresować się kursami zawodowymi organizowanymi między innymi przez City & Guilds, które zajmuje się organizacją kursów dwa razy w roku. Kosztują około 1000 złotych. Kursy są międzynarodowe, a więc za granicą są rozpoznawalne i mogą pomóc w zyskaniu pracy.

W przypadku zagranicznej pracy związanej z marketingiem pomoże certyfikat wydawany przez The Chartered Institute of Marketing, którego kurs podzielony jest na trzy poziomy. Cena to kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z tej samej branży można otrzymać ważny trzy lata certyfikat wręczany przez Project Management Professional z zakresu zarządzania projektami. Po upływie terminu ważności certyfikatu, można go przedłużyć

Innymi certyfikatami są certyfikaty komputerowe. Największą popularnością cieszą się kursy organizowane przez największe firmy związane z tą branżą, m.in. Microsoft, Novell, Oracle, IBM, Cisco Systems. Umiejętności komputerowe potwierdzi również Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych zaświadczający umiejętność podstawowej obsługi komputera. Profesjonalny poziom potwierdzi certyfikat Microsoft Certified Professional. Znajomość systemu operacyjnego Linux potwierdzą: Certified Linux Engineer czy SUSE Certified Linux Professional – oba firmy Novell.

To tylko kilka kursów, na jakie można się zdecydować przy planowaniu własnej kariery zawodowej. Trzeba pamiętać, że same szkolenie są organizowane przez firmy czy stowarzyszenia trenerów. Warto odnaleźć w najbliższej swojej lokalizacji geograficznej takiego przedstawiciela i zobaczyć, jakie kursy może nam zaoferować. Podstawową zasadą powinno być dopasowanie kursów pod swój profil zawodowy, ale także pod wykonywaną lub wymarzoną pracę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena