Jak ustawić meble w kuchni tak, aby codzienne obowiązki były dla nas łatwiejsze i przyjemniejsze? Pamiętaj, że średni czas użytkowania kuchni to około 20 lat, a spędzamy w niej około 2 godzin dziennie.

Data dodania: 2007-07-17

Wyświetleń: 10251

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwsza rzecz, o której należy bezwzględnie pamiętać to taka, że kuchnia powinna być bardzo funkcjonalnym pomieszczeniem, ale Ty nie chcesz, żeby ona tak wyglądała. Możesz kupić meble, które będą ciepłe, piękne, reprezentacyjne, a tym samym praktyczne i wydajne. Funkcjonalność może być piękna, przecież tu nie chodzi o kolory, wzory czy użyte materiały, ale o odpowiednie ustawienie mebli, wyposażenie szafek, czy szuflad.

W tym artykule przedstawię jak powinno wyglądać ustawienie mebli i sprzętów AGD, tak aby było ono jak najwygodniejsze dla szefa kuchni i innych domowników.

Prawidłowo zaplanowana kuchnia powinna być podzielona na pięć stref.


Zapasy – miejsce, w którym przechowujemy środki żywności takie jak chleb, płatki śniadaniowe, produkty chłodzone w lodówce i zamrażarce



Przechowywanie – miejsce na środki codziennego użytku, czyli zastawa, sztućce, pojemniki na żywność, krajalnica



Zmywanie – zlew, koszt na śmieci, środki czystości



Przygotowywanie – obszar prac kuchennych, miejsce na różne naczynia na przykład miski, sztućce robocze, deski do krojenia, roboty kuchenne, jak również na środki spożywcze na przykład olej, ocet



Gotowanie/pieczenie – garnki, patelnie, przykrywki, formy do pieczenia itp



Kuchnia wzdłuż jednej ściany

W najprostszych kuchniach możesz znaleźć ustawienie wszystkich mebli i sprzętów wzdłuż jednej ściany. Praktyczne rozwiązanie jeśli masz długą i wąską kuchnie. Jest ono jednak najmniej funkcjonalne. Jeżeli musisz mieć w ten sposób ułożyć kuchnie dopilnuj aby zlew był na środku, a lodówka i piekarnik na dwóch różnych końcach. Upewnij się również, czy będziesz mieć wystarczająco dużo miejsca roboczego pomiędzy urządzeniami – lodówką, a zlewem i zlewem, a piekarnikiem – zdecydowanie ułatwi to prace domowemu kucharzowi. Poważnym i w gruncie rzeczy powszechnym błędem jest zostawianie sobie małej ilości miejsca, przy którym tak naprawdę nie można za wiele zrobić. Układ jednorzędowy na pewno nie sprzyja spotkaniom rodzinnym w kuchni , chyba że mamy miejsce na postawienie stołu i krzeseł.


Kuchnia dwurzędowa

Tak zagospodarowane pomieszczenia można spotkać w apartamentach i mniejszych domach, meble są tutaj ustawione na dwóch przeciwległych ścianach. Taki plan jest z pewnością efektywny jeżeli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni, jednak należy pamiętać, że ciężko jest pracować, ponieważ ruch generowany jest przez środek, tam gdzie próbujesz przyrządzić jedzenie. Jeżeli bierzemy pod uwagę łatwość przyrządzania posiłków to takie rozwiązanie jest wygodniejsze w porównaniu z kuchnią wzdłuż jednej ściany, jednak nie pozostawia miejsca dla rodziny czy znajomych. Typowa kuchnia dwurzędowa jest wąska ze ścianami po obu stronach. W takim układzie najlepiej ustawić zlew i lodówkę na jednej stronie, a piekarnik na drugiej.


Kuchnia w kształcie litery L

Aranżując kuchnie w kształcie litery L zyskujesz sporo przestrzeni, a Twoja praca będzie o wiele łatwiejsza, niż w przypadku dwóch poprzednich układów. Lodówkę i zlew umieść na dłuższej ścianie, a piekarnik na krótszej, pamiętając o zostawieniu miejsca miedzy każdym z tych urządzeń. Będzie to Twój obszar roboczy, dzięki któremu zyskasz wygodę. Jeżeli kuchnia o takim kształcie jest otwarta na pokój, można pomyśleć o dodaniu barku ze stołkami, jest to świetne rozwiązanie, a rodzina i przyjaciele, dzięki temu będą mogli towarzyszyć tobie podczas przyrządzania posiłków.


Kuchnia w kształcie litery U

Taki plan rozmieszczenia mebli i urządzeń wymaga sporo miejsca – przynajmniej 2,4 na 2,4 m. Przy takim układzie maksymalizujesz ilość dostępnego miejsca na przechowywanie produktów. Umieszczając miejsce robocze na ścianie prostopadłej do dwóch pozostałych możemy dodać dodatkowo barek. Będzie to rewelacyjne rozwiązanie, szczególnie jeśli ta część kuchni jest otwarta na pokój. Jak powinno wyglądać rozmieszczenie urządzeń? Zlew i piekarnik powinny być na ścianach przeciwległych, a lodówka na jednej z tych ścian – raczej tam gdzie zlewozmywak.


Kuchnia w kształcie litery G


Jest to układ zarezerwowany dla większych pomieszczeń. Oferuje dużo możliwości zagospodarowania miejsca.. Zlewozmywak powinien być umieszczony na długiej ścianie, piekarnik vis a vis na równoległej krótszej, a lodówka na ścianie krótkiej vis a vis, której powinna znajdować się strefa robocza.


Kuchnia z wyspą

Wyspy są doskonałymi dodatkami, niezależnie od tego czy jest to kuchnia nowoczesna czy rustykalna. Wymagają jednak wystarczającej ilości miejsca, dlatego nie każdy może sobie na takie rozwiązanie pozwolić. Wyspa może być dodana do każdego z powyższych układów i może w duży sposób ułatwić Tobie codzienne zmagania kuchenne. Szczególnie jeżeli kuchnia jest duża a zlew lub piekarnik umieścimy na wyspie, tak aby mieć wystarczający obszar roboczy i resztę urządzeń pod ręką. Może również być miejscem tylko roboczym, na którym przygotowujemy posiłki. Żeby wyspa dobrze funkcjonowała powinna mieć po metrze wolnego miejsca z każdej strony. Jeżeli nie masz w kuchni wystarczająco dużo miejsca, aby to uwzględnić, być może rozwiązaniem będzie mobilna wyspa – taka którą da się przestawić. Wyspy są świetnymi dodatkami na dodatkowe urządzenia lub na dodanie miejsca na spożywanie posiłków.

Wszystkie powyższe opisy i rysunki przedstawiają układy kuchni zaprojektowane dla osób praworęcznych (zgodnie ze wskazówkami zegara), dla osób leworęcznych ustawienie powinno być odwrotne.

Licencja: Creative Commons
5 Ocena