Artykuł zawiera szczegółowe informacje dotyczące zastosowania tynków wewnętrznych. Znajdziesz w nim wskazówki oraz porady dotyczące prawidłowego tynkowania ściań.

Data dodania: 2010-03-03

Wyświetleń: 3486

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania tynkami gipsowymi. Tynki wewnętrzne są często stosowane i polecane w budownictwie, ze względu na swoje walory użytkowe. Tynki wewnętrzne to wybór nowoczesnej i eleganckiej metody wykończania mieszkań. Dużą popularnością cieszy się tynkowanie na mokro. Ponieważ doskonale kryje ono powierzchnię tworząc gładką powłokę, którą dodatkowo izoluje przed nieczystościami oraz szkodnikami. Tynki wewnętrzne tworzą gładką powierzchnię malarską, doskonałą pod płytki ceramiczne. Jednak największą popularnością i uznaniem cieszą się tynki wewnętrzne - dekoracyjne. Tworzą one powierzchnię odporną na uszkodzenia mechaniczne a samo czyszczenie odbywa się szybko i bez wysiłku. Co sprawia, że znalazły one zastosowanie w przedsiębiorstwach oraz instytucjach użyteczności publicznej. Sprawdzają się na korytarzach oraz na dużych przestrzeniach. Dzięki swoim walorom wizualnym oraz bogatej kolorystyce tynki wewnętrzne, są często wybierane przez projektantów.

Można układać je na wszelkiego rodzaju podłożach mineralnych. Są to beton, cegła czy tynk cementowo - wapienny oraz płyty gipsowo- karotenowe. Dostępne są w 17 kolorach. Począwszy od białego, a skończywszy na odcieniach złota, brązu i pomarańczy. Mineralny wygląd zawdzięczają drobnym ziarenkom znajdującym się w gotowej masie. Popularne są następujące tynki dekoracyjne: stiuk, trawertyn oraz relief i retro. Wszystkie dają świetny efekt końcowy. Aranżacja mieszkania z wykorzystaniem tynków wewnętrznych to nowatorskie rozwiązanie i nowy wygląd każdego pomieszczenia. Zamiast zwykłych płytek w kuchni można zastosować nowatorskie rozwiązanie i położyć tynk cienkowarstwowy. Polecane są tynki wewnętrzne akrylowe jedno lub dwuwarstwowe. Po nałożeniu tynku ścianę warto dodatkowo zabezpieczyć przed zabrudzeniami i pomalować środkiem uszczelniającym. Takie rozwiązanie podkreśli walory wizualne naszej kuchni. Dodatkowymi atutami tynków, oprócz ich właściwości wizualnych jest ich funkcjonalność. Tynki wewnętrzne są dźwiękochłonne oraz ognioodporne. Są oparte na bazie wodnej oraz odporne na światło.

Tynki dekoracyjne dobrze zatrzymują ciepło. Sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności takich jak łazienki oraz w pokojach z ogrzewaniem podłogowym czy klimatyzacją. Tynki wewnętrzne to łatwość nakładania, która odbywa się za pomocą wałka lub można korzystać z natrysku. Przed nałożeniem tynku należy odpowiednio przygotować całą powierzchnię przy użyciu podkładu. Należy pamiętać by harmonizował z odcieniem tynku. Produkt nie wymaga rozcieńczania żadnymi preparatami, można kupić odpowiadający kolor idealny do naszego wnętrza. Obie metody są proste w zastosowaniu. Już po nałożeniu jednej warstwy widać zadowalający efekt. Po wyschnięciu, tynk wewnętrzny nakładamy wałkiem ( grubość ok. 12-16 mm, stosując ruchy krzyżowe) lub za pomocą natrysku. Po odczekaniu około 15 minut, tynk należy przetrzeć używając suchego, szerokiego pędzla w celu usunięcia nierówności. Tynki wewnętrzne dają gładką powierzchnię oraz dobrą przyczepność. Nadają się idealnie do ścian oraz sufitów. Wystarczy je tylko odpowiednio wcześnie je zagruntować. Można zastosować masę szpachlową lub podkład do tynków.

Nakładanie tynku oraz szereg prac z nim związanych powinny być przeprowadzane w temperaturze od +5stopni do +25stopni, przy wilgotności poniżej 70 %. Wówczas praca przebiegnie sprawnie a efektem końcowym będziemy mogli się cieszyć po upływie od 2 do 7 dni. Kiedy nasze ściany będą całkowicie suche. Tynki wewnętrzne nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, gdzie nie ma odpowiedniej wentylacji i jest cały czas duża wilgoć. Wówczas może wystąpić odspojenie tynku a nawet mogą się rozwijać grzyby. Dodatkowym walorem użytkowym tynków jest ich dobra tolerancja przez organizm ludzki. Posiadają taki sam współczynnik pH. Tynki wewnętrzne są hipoalergiczne, stwarzają optymalny mikroklimat w naszym mieszkaniu, ponieważ wchłaniają lub oddają wilgoć. To wszystko sprawia, iż tynki strukturalne - wewnętrzne chętnie są wybierane do odnawiania mieszkań zarówno przez projektantów jak i amatorów samodzielnego wykańczania pomieszczeń. Łatwość aplikacji tynku dekoracyjnego sprawia, że cieszy się on dużą popularnością wśród klientów.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena