Krok pierwszy - diagnoza
Skóra dłoni starzeje się najszybciej. Wszystko dlatego, że jest wyjątkowo cienka i pozbawiona gruczołów łojowych. Co za tym idzie, szybko wysycha, bywa podrażniona i zaczerwieniona. W zimie dłoniom dokuczają niskie temperatury i wiatr. Latem nasze ręce cierpią z powodu upału - nie bez kozery do podstawowego ekwipunku XIX-wiecznych elegantek należały rękawiczki. - Warto pamiętać, że dłonie podlegają ciągłej ekspozycji na słońce - przypomina dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. - Promienie UV nie dość, że prowadzą do poparzeń, to jeszcze przyspieszają proces fotostarzenia się skóry. Efekt? Przesuszenie, zmarszczki i przebarwienia - dodaje dr Agnieszka Bliżanowska. Niewielka ilość tkanki tłuszczowej, która z wiekiem dodatkowo maleje, sprawia, że na rękach dobrze widoczne stają się żyłki i ścięgna, co popularnie określamy jako ,,żylaste" lub ,,kościste" dłonie. Z czasem do tych problemów dochodzi spadek elastyczności i jędrności. Wszystko przez włókna kolagenu i elastyny, których z roku na rok ubywa i które przestają pełnić prawidłowo rolę rusztowania skóry.
Krok drugi - plan naprawczy
Aby dłonie nie zdradzały naszego wieku, należy o nie szczególnie zadbać. Codzienną domową pielęgnację powinny uzupełnić specjalistyczne zabiegi medyczne.
Kuracja w gabinecie medycznym
Specjalny program naprawczy dla dłoni przebiega w kilku etapach. Zazwyczaj rozpoczyna go Zaffiro - rodzaj liftingu termicznego, który doskonale pobudza produkcję kolagenu w skórze. Zaffiro przywróci dłoniom jędrność i właściwe napięcie, a jego efekty z czasem w miarę namnażania nowych włókien kolagenu będą się nasilały. Pełniejsze, wyraźnie młodsze dłonie zagwarantuje Sculptra. Co daje ten preparat opracowany na bazie kwasu polimlekowego? Doskonale ujędrnia i pogrubia skórę. Odżywienie i nawilżenie skóry zapewni mezoterapia z użyciem embryoblastów lub koktajli witaminowych i kwasu hialuronowego. Zabieg dostarczy skórze substancji niezbędnych do odbudowy, m.in. witamin, minerałów, aminokwasów oraz kwasów nukleinowych. - W większości stymulują one syntezę białek w skórze. Są niezbędne do odnowy i naprawy jej komórek. Ponieważ z wiekiem ich zawartość w tkankach spada, należy je dostarczyć z zewnątrz - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska. Kwas hialuronowy pełni w programie naprawczym podwójną rolą. Dzięki swoim higroskopijnym właściwościom nawilża skórę, przy czym można go też użyć jako wypełniacza. Dzięki niemu nie będziesz musiała już oglądać żylastych dłoni - preparat przykryje nieestetyczne żyłki, prześwięcające przez cienką skórę. Program dopełniają zabiegi likwidujące przebarwienia. Jasne dłonie bez śladu jakichkolwiek plam uzyskamy dzięki peelingom chemicznym. W tym celu najczęściej stosuje się kwasy: trójchlorocotowy (TCA), glikolowy, kojowy lub azelainowy. O wyborze właściwego, jego stężeniu i liczbie pojedynczych aplikacji zdecyduje dermatolog. Wiele zależy od wielkości i głębokości przebarwień. Jasny koloryt dłoni można też uzyskać dzięki zastosowaniu terapii światłem metodą GEM IPL.
Kuracja w domu
O tej porze roku podstawa to: zakładanie rękawiczek zawsze, kiedy wychodzimy na zewnątrz i aplikowanie kremów natłuszczających tak często, jak to tylko możliwe. Latem zwróć uwagę, czy używane przez Ciebie kosmetyki do dłoni zapewniają ochronę przeciwsłoneczną. Kremy z filtrem dobrze mieć zawsze przy sobie, zwłaszcza jeśli masz skłonności do przebarwień lub cierpisz na bielactwo. Jeżeli chcesz poprawić kondycję skóry, możesz wybrać gotowy preparat, bogaty w substancje odżywcze (krem, maseczka, serum) lub samodzielnie taki przyrządzić. Przykładowo, peeling z płatków owsianych z naturalnymi przeciwutleniaczami, który wygładzi nieco skórę, a dzięki masażowi pobudzi krążenie. W tym celu niewielką ilość płatków owsianych należy zalać wodą, rozdrobnić widelcem i wetrzeć w dłonie. Po chwili spłukać i zaaplikować krem ochronny. Dla wzmocnienia efektu można założyć bawełniane rękawiczki.