Stan twoich zębów to jedna z cech, po których można ocenić Twój wiek. Niestety, te perłowo-białe ciemnieją z wiekiem i biały uśmiech, który miałaś w wieku lat dwudziestu może nie być już tak atrakcyjny po czterdziestce. Szczególnie dotyczy to osób palących i pijących dużo kawy i herbaty. Chociaż oferowanych jest wiele skutecznych i pewnych metod wybielania oferowanych w gabinetach stomatologicznych, to cena wybielania zębów zaczynająca się od 400zł nie jest do przyjęcia dla wszystkich. Z tego powodu wiele osób próbuje użyć pasty wybielającej w celu polepszenia swojego uśmiechu. Czy to naprawdę działa?
Oczywiście gwiazdy ekranu z olśniewającym uśmiechem mogą Cię przekonywać, że kilkukrotne umycie zębów pastą odpowiedniej marki zdziała cuda. Jak to w takich przypadkach bywa - jest w tym sporo przesady. Jeżeli Twoje zęby są zniszczone od papierosów i kawy jest wielce wątpliwe, aby zmienić ich kolor samą tylko pastą wybielającą.
Chociaż pasty wybielające mogą usunąć powierzchniowe przebarwiania i nieco rozjaśnić szkliwo, to nie są w stanie w istotny sposób wpłynąć na kolor zębów. Pasty te zawierają skuteczne środki chemiczne do oczyszczenia zewnętrznej części zęba. Dodatkowo niektóre zawierają też nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, który rozjaśnia szkliwo. Niestety dla wielu osób problem z kolorem zębów tkwi głębiej niż na powierzchni szkliwa. Z wiekiem zaczyna też ciemnieć wewnętrzna część zębów - zębina - a tam składniki pasty wybielającej nie docierają. Dobra wiadomość jest taka, że używanie pasty wybielającej jest zazwyczaj uważane za bezpieczne i możesz bez ryzyka spróbować wybielić sobie zęby w ten sposób.
Mimo, że tego typu pasty nie są idealne, to ich używanie może przyczynić się do usunięcia drobnych przebarwień i nieco rozjaśnić Twój uśmiech. Aby jednak zmienić kolor głębszych partii zęba potrzeba wyższego stężenia nadtlenku wodoru, który znajduje się w produktach oferowanych przez gabinety stomatologiczne i niektóre preparaty do domowego wybielania zębów. Trzeba sobie jednak zdawać sobie sprawę, że nawet wysokie stężenie substancji aktywnej nie gwarantuje skutecznego wybielania, a ryzyko zwiększa się jeszcze w przypadku użycia takiego preparatu bez kontroli dentysty.
Podsumowując - używanie pasty wybielającej w rozsądnych ilościach nie powinno Ci zaszkodzić, a może delikatnie wpłynąć na kolor zębów. Może warto spróbować?
Bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęki, jest powszechnie powiązany z napięciem emocjonalnym i stresem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mimowolne zaciskanie szczęki może wynikać z reakcji organizmu na codzienne wyzwania i niekontrolowane napięcie psychiczne.