Portali naliczyliśmy w internecie kilka dziesiątek, my na warsztat jednak bierzemy te, które posiadają przynajmniej jedną z trzech cech - zawierają porady w urządzaniu wnętrz, udostępniają użytkownikom możliwość publikowania własnych treści lub po prostu - są bardzo popularne. No i skupiają się na wnętrzach właśnie, a nie na akcesoriach czy meblach.
Portale dużych wydawnictw wnętrzarskich
Murator i Publikator to wydawcy prasy wnętrzarskiej, których portale o tej samej tematyce cieszą się dużą popularnością. Z internetowych wydawców popularny serwis posiada także grupa E-Budownictwo, właściciel portalu e-mieszkanie.
Murator dom i Urządzamy.pl - portale wydawnictwa Murator, właściciela i wydawcy najstarszego, a zarazem najlepiej sprzedającego się czasopisma z branży wnętrzarskiej. Murator dom to duża baza wiedzy eksperckiej, z której wiedza wnętrzarska stanowi tylko wycinek - portal stanowi bowiem wielką machinę traktującą temat budowy i urządzania od A do Z. Przy okazji zaprezentować można własne wnętrza lub projekty.
Urządzamy.pl postawiło na zupełnie inną formułę - luźniejszą, bardziej w stylu „zrób to sam". Więcej tu treści, które mało wspólnego mają z architekturą wnętrz, choć są też porady projektantów oparte na przesyłanych rzutach mieszkań.
Dobrze Mieszkaj - portal firmy Publikator, wydawcy kilku czasopism wnętrzarskich na polskim rynku. Artykuły opisujące aranżacje wnętrz, porady, prezentacja trendów. Internauci prezentować mogą własne wnętrza, jednak dominują treści redakcyjne. Chyba najbardziej „wnętrzarski" z opisywanych tu portali.
E-mieszkanie - portal grupy E-Budownictwo, największego wydawcy internetowych platform z branży budowlanej. To baza wielu artykułów i prezentacji, także poradnikowych. Serwis udostępnia także informacje o aktualnych trendach i wydarzeniach, chyba najbardziej ze wszystkich portali eksponując współpracę redaktorską z producentami.
Siła dużego - dzieci największych polskich portali
Zapewne duża popularność tematu urządzania własnego wnętrza skłoniła również dwa z największych polskich ogólnotematycznych portali (Interię i Gazetę.pl) do stworzenia własnych portali wnętrzarskich. Diametralnie różnych - właściwie łączy je tylko kilka funkcji oraz to, że prezentują rynkowe nowości.
„Gazetowa" Domosfera to niewątpliwie pomysł godny naśladowania. Jasne, że nie wszystkie artykuły prezentują najwyższą merytoryczną (niestety też redakcyjną) jakość. Mimo tego Domosfera zasługuje jednak na uwagę - stawiając sobie za cel pokazywanie dobrej jakości designu. Prezentując treści głównie redakcyjne, a nie użytkowników, zachowuje po prostu większą kontrolę nad poziomem prezentowanych prac.
Zupełnie odwrotnie zrobiła Interia, oddając władzę nad zawartością Deccorii w ręce internautów. To portal użytkowników, mający na celu dzielenie się fotografiami swoich wnętrz i dyskutowanie o nich. Prócz niezbyt aktywnego forum eksperckiego oraz cowtorkowych czatów z projektantami, nie zanotowaliśmy ingerencji projektantów w zawartość merytoryczną. Szkoda, bo znacznie obniża to wartość zawartych tam porad.
Inne
Pytanie o mieszkanie - prowadzony przez Panią, która sprawowała kluczowe funkcje w dwu najlepiej sprzedających się czasopismach o urządzaniu wnętrz w Polsce. Teraz prowadzi serwis, w którym prezentuje wybrane elementy wyposażenia wnętrz oraz udziela wnętrzarskich porad.
Dwa portale skupiające się na propagowaniu prac polskich projektantów wnętrz. To właśnie projekty i realizacje architektów i dekoratorów stanowią główną treść portali.
Wnętrza i Krajobraz przedstawia prace z zakresu architektury wnętrz i krajobrazu, porady architektów oraz inne artykuły, zawiera także bazę pracowni projektowych z Polski. Portal współpracuje z projektantami wnętrz z całej Polski, prezentując ich prace.
Profil portalu Decolink akcentuje bardziej bieżące wydarzenia z projektowego świata, publikując kalendarium i informacje o targach, wystawach, konkursach, spotkaniach, czy artykuły o trendach w designie. Tak jak Wnętrza i Krajobraz, zawiera bazę pracowni projektowych z Polski.
Na koniec: blogo-ziny
Blogów o designie i wnętrzach jest sporo, wiele z nich publikuje często i dużo, przede wszystkim ukazując trendy, o których informują znane zagraniczne portale i blogi designerskie. Dwa poniższe oferują trochę więcej, zapewne stąd ich duża oglądalność - to wnetrza.webzine.pl oraz wnetrzator.pl.
Wnetrza.webzine.pl, za popularnymi blogami i serwisami, ukazuje aktualnie panujące trendy, dodając swój komentarz, śledzi także, co dzieje się w polskim designie. Tu od prawie roku (tyle istnieje blog) publikuje się dużo i często. Przede wszystkim o meblach i elementach wystroju wnętrz, o samym projektowaniu znajdziemy niewiele. Sporo za to zdjęć aranżacji wnętrz - całych mieszkań czy domów, a także poszczególnych pomieszczeń.
Wnetrzator.pl jest zgoła odmienny. To niby-blog, ale na próżno szukać tu chronologicznie poukładanych notek. W gazetowej formule prezentowane są projekty wnętrz i wnętrzarskie porady, a także elementy wyposażenia wnętrz.
To tylko 11 serwisów, wydaje na się jednak, że wybraliśmy największe - i pod względem treści, i popularności. Nam brakuje czegoś w rodzaju kompendium wiedzy wnętrzarskiej - jest ona wprawdzie rozproszona po artykułach i poradach, nie wiadomo jednak gdzie szukać konkretnych informacji.
Jeśli uważacie, że coś istotnego pominęliśmy - chętnie się dowiemy.
artykuł pochodzi oryginalnie z bloga krakowskiej pracowni projektowania wnętrz i mebli InsideLab: www.insidelab.pl/blog