W jaki sposób zlikwidować szambo, rozwiązania praktyczne. Możliwości samodzielnego wykonania prac z tym związanych. Porady co trzeba wiedzieć zanim zaczniemy.

Data dodania: 2009-12-12

Wyświetleń: 8579

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

              Z czym do szamba

 

Zgodnie z zaleceniami Dyrektywa Rady Europy 91/271/EWG

W sprawie likwidacji szamb lokalnych i konieczności rozwiązania problemu gdzie odprowadzić ścieki z domków jednorodzinnych i zagród wiejskich, wiele osób zastanawia się jak ten problem rozwiązać. 

W zasadzie istnieją tylko dwa rozwiązania tego problemu.

Zależą one jednak od warunków lokalnych na których znajduje się nasza posesja.

Jednym z nich jest włączenie się z domową kanalizacją sanitarną do kanalizacji lokalnej. Miejskiej lub wiejskiej (gminnej).

Co jest najszybszym i najtańszym sposobem rozwiązania problemu. Zwłaszcza że takie podłączenie w wielu przypadkach możemy wykonać samodzielnie.

Jednak warunkiem samodzielnego wykonania takiego przyłącza, jest istnienie odejścia (trójnika lub studni rewizyjnej) do naszego budynku.

W budowanych w ostatnich latach sieciach kanalizacyjnych, zwłaszcza na osiedlach domków jednorodzinnych, wykonawcy pozostawiali takie podejścia, więc nie ma wielkiego problemu z wykonaniem takiej modernizacji.

Drugie rozwiązanie, jednak na początku droższe, jest to budowa ekologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków.

Na początku trzeba wszak zakupić gotowy zestaw, jednak po kilku latach inwestycja nam się zwraca. Nie musimy ponosić opłat z tytułu użytkowania kanalizacji lokalnej.

Po za tym również i to rozwiązanie nadaje się do samodzielnej realizacji. Nie ma tu jakiś specjalnych wymagań zawodowych.

Jedynie co należy zrobić to zdobyć niezbędne dokumenty i projekty.

W pierwszej kolejności należy udać się do służb odpowiedzialnych za gospodarkę wodno-ściekową, inne to będą instytucje w miastach, MZWiK, inne na wsiach. Tam należy poczynić pierwsze uzgodnienia. Nie obejdzie się bez spotkania z geodetą i być może wizyty w przedsiębiorstwie odpowiedzialnym za stan ulic w naszej miejscowości.

Po załatwieniu tych formalności(nie są one zbyt skomplikowane), można zacząć szukać materiałów i ewentualnego wykonawcy - w przypadku gdy nie odważymy się samodzielnie wykonać tych prac.

Tu moja uwaga - często osobom które chcą wykonywać te prace samodzielnie sugeruje się że to zabronione!!! Jest to nieprawdą , należy tylko trzymać się projektu i zaleceń inspektora nadzoru. Mogą wystąpić problemy na przykład: konieczność zamknięcia ulicy, czy wykorzystanie specjalnego sprzętu drogowego, ale to już inna sprawa.

I jeszcze ważna sprawa , na etapie wstępnym warto dowiedzieć się, na jakie zwroty gotówki możemy liczyć i jakie, w tym temacie obowiązują przepisy na terenie danej gminy.

Środki te są różne w różnych gminach więc warto na samym początku wiedzieć jak nam się inwestycja zwróci.

Samo przeprowadzenie prac i w jednym i drugim przypadku, to temat na oddzielne artykuły.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena