Drukarki laserowe w wersji podobnej do tej obecnie stosowanej zaczęto projektować w roku 1969 r. w firmie Xerox w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczęto wówczas prace rozwojowe nad tą technologią druku i nad jej uproszczeniem, tak aby mogła trafić do szerszego grona użytkowników.

Data dodania: 2009-12-12

Wyświetleń: 2045

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Następny etap w rozwoju nastąpił w 1983 r. kiedy to firma Canon opracowała tani mechanizm do druku laserowego, o symbolu Canon "LBP-CX". Mechanizm ten umożliwiał drukowanie z prędkością do 8 str./min w rozdzielczości 300 punktów na cal. Canon sprzedał swoją technologię firmom Hewlett-Packard oraz Apple i w ten sposób dzięki zakupowi patentu rozwinęła się firma Hewlett-Packard. Wkrótce mechanizm znalazł się w niedrogiej drukarce o nazwie HP LaserJet Classic. Stała się ona wzorcowym modelem dla innych rozwiązań. Od tamtego czasu drukarki laserowe oraz stosowane w nich tonery stają się coraz bardziej nowoczesne, a producenci zadbali o to, że pojawiły się one wszędzie tam, gdzie wymagamy wysokiej jakości za przystęną cenę.

Jednak nie wielu użytkowników wie, że drukarki laserowe różnią się między sobą sposobem uzyskiwania obrazu na światłoczułym bębnie. Na przykład drukarki LED wykorzystują zasadę działania bardzo podobną do drukarek laserowych. Jednak tutaj różnica występuje w sposobie naświetlania powierzchni wspomnianego bębna. Powierzchnia bębna naświetlana jest kilkoma tysicami diód LED, które obecnie stają się tak popularne w codziennym życiu. Każdy punkt na papierze powstaje dzięki naświetleniu diodą powierzchni bębna fotoczułego w ściśle określonym miejscu. Jak łatwo policzyć dla rozdzielczości 300dpi w listwie LED diody występują w liczbie 2500, a przy rozdzielczości 600 dpi jest ich 5000. Aby zmieścić taką ilość punktów świetlnych są one umieszczone w dwóch szeregach.

Czy są jakieś wyraźne korzyści zastosowania technologii LED w drukarkach? Owszem, jak wiemy diody są bardzo trwałym źródłem światła i dlatego też drukarki LED-owe w porównaniu z typowymi drukarkami laserowymi są znacznie bardziej niezawodne i odporne na uszkodzenia elementów naświatlających. Technologia LED jest wykorzystywana na szeroką skalę przez firmę OKI, i dlatego drukarki tego producenta uchodzą za wyjątkowo niezawodne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena