Zabawki to integralna część każdego dzieciństwa. Dzieci cieszą się nimi bezmiernie. Dorośli wspominają je z sentymentem. Na przestrzeni wieków zabawki zmieniały się dopasowując się do panującej modnym i potrzeb najmłodszych. O wielu zabawkach można powiedzieć, że są na czasie, jednak tylko niewielka ich ilość jest ponadczasowa.

Data dodania: 2009-12-03

Wyświetleń: 2083

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakładając swoją firmę 75 lat temu Ole Kirk Christiansen nie spodziewał się, że odniesie międzynarodowy sukces, oraz że produkowane przez nią klocki dla dzieci na stałe zapiszą się w historii przemysłu zabawkarskiego. Od samego początku głównym założeniem LEGO było to, że zabawki powinny jednocześnie cieszyć i edukować dziecko. Filozofia ta towarzyszy firmie do dziś w jej działaniach. Produkty lego kształtują osobowość dzieci, rozwijają wyobraźnię, uczą je kreatywności a także zachowań takich jak dzielenie się czy wspólna zabawa.

Firma LEGO zaproponowała wiele nowatorskich i rewolucyjnych rozwiązań. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć charakterystyczny system zaczepów i pasujących do nich gniazd. W ten sposób możliwe było zaoferowanie pełnej swobody dzieciom podczas zabawy. Elementy poszczególnych zestawów mogły być łączone ze sobą w niemal dowolny sposób pozwalając na tworzenie wielu własnych konstrukcji. Dzięki zastosowaniu tych złączy konstrukcje miniaturowych budynków i pojazdów utrzymywały swoją strukturę.

Drugim nowatorskim rozwiązaniem było wprowadzenie do zestawów klocków miniaturowych figurek. Pozwoliło to firmie znacznie poszerzyć swoją ofertę. Wprowadzono pierwsze serie tematyczne takie jak Zamek, Miasto, czy też Stacja kosmiczna, które stopniowo poszerzane były o nowe zestawy. Pierwsze ludziki lego w znacznym stopniu różniły się od figurek znanych dzisiaj. To właśnie współczesne figurki stały się charakterystycznym dla firmy elementem i jednoznacznie kojarzone z marką LEGO.

Współczesnym zabawkom coraz trudniej jest konkurować na rynku z różnymi elektronicznymi gadżetami takimi jak odtwarzacze mp3/mp4, telefony komórkowe czy te konsole do gier. To właśnie elektronika cieszy się największym zainteresowaniem. Zabawki takie jak klocki LEGO nie opierają się jednak konkurencji i w dalszym ciągu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Klockami firmy Lego bawiliśmy się będąc dziećmi. Obecnie bawią się nimi nasze dzieci i wnuki, a prawdopodobnie w przyszłości będą się nimi bawiły również ich dzieci.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena