Szczecin jest miastem wojewódzkim oraz powiatowym. Zajmuje powierzchnie 301 km², wliczając w to duży udział akwenów wodnych. Mieszkańcy stanowią liczbę 418,8 tys.Radę miasta w liczbie sześćdziesięciu wybierają mieszkańcy na kadencję czteroletnią. Miasto posiada również urząd prezydenta.

Data dodania: 2009-10-27

Wyświetleń: 1809

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szczecin położony jest u ujściu Odry. Rozlewa się ona w przepiękny Zalew Szczeciński z charakterystyczna deltą wsteczna Odry. Do Morza Bałtyckiego dzieli Szczecin jedynie 65 - kilometrowy dystans. Zalew Szczeciński wraz z rzeką Świną są drogą do Świnoujścia, również miasta portowego, z którym Szczecin prężnie współpracuje pod nazwa Zespołu Portowego Szczecin - Świnoujście. Jest to port przeładunkowy o dużej wydajności przeładunku o charakterze masowym. Dzięki Stoczni Szczecińskie im. A. Warskiego - największemu zakładowi produkcyjnemu miasta obserwujemy jego dynamiczny rozwój. Tworzy się coraz większa liczba miejsc pracy, jednak dalej utrzymuje się wysoki wskaźnik bezrobocia - tylko 334 osoby z tysiąca jest zatrudniona na stałe. Ale miast plasuje się na ósmej pozycji pod względem ilości zainwestowanego kapitału zagranicznego. Głównie jest to kapitał niemiecki - dzisiejszy brak granic dodatkowo wzmaga działalność miasta w dziedzinie gospodarki. Nowe centra handlowe powstające w Szczecinie, takie jak Real czy Makro, są wynikiem zainteresowania naszym rynkiem inwestorów z Danii, Niemiec czy Holandii. Ale aby nie odstraszać klientów Szczecin rozbudowuje coraz to lepszą jak na obecne czasy infrastrukturę komunikacyjną - owocem tego jest nowa Trasa Zamkowa a także licznie przeprowadzane modernizacje mostów i dróg portowych.


Już 10 000 lat temu żył tutaj pierwszy człowiek. Liczne plemiona zamieszkujące te tereny prowadziły ożywione kontakty z ludnością rzymską czy skandynawską, czego świadectwem są znaleziska archeologiczne w postaci monet. X wiek przyniósł panowanie na te tereny Mieszka I ale ówczesna osada ochrzczona została dopiero za panowania Bolesława Krzywoustego. Pomorze aż do XVII wieku było pod panowaniem słowiańskich władców. Ta sielanka trwała jedynie do 1630 roku, kiedy w wyniku Potopu Szwedzkiego Szwedzi opanowali Pomorze. II Wojna Światowa przyniosła kres przekazywanie sobie z rak do rąk przez różnych władców Ziemi Pomorskiej - wtedy to Szczecin stał się na własność polski.


Szczecin z pozoru nie jest miastem atrakcyjnym - tak przynajmniej identyfikuje to miasto wiele przewodników, przypisując mu jedynie walor gospodarczy i portowy. Ale Szczecin posiada swój utajony urok, który można jedynie odkryć samemu tam przyjeżdżając. Można tu wiele rzeczy zobaczyć a przede wszystkim jest wiele możliwości spędzania wolnego czasu. No bo przecież Szczecin leży niedaleko Wybrzeża, jedyne 100 km do pokonania dzieli nas od spaceru nad brzegiem morza w jakiejś nadmorskiej miejscowości. Szczecin uzyskuje również ostatnio miano miasta kosmopolitycznego - dzięki portowi, lotnisku czy dworcowi kolejowemu staje się łatwo dostępną miejscowością dla zagranicznych gości i turystów.


Miasto graniczy z 3 zbiorowiskami leśnymi: Puszczą Wkrzańską z zachodu, Puszczą Goleniowska ze wschodu i Puszczą Bukowa z południa. Te zbiorowiska leśne zapewniają idealne warunki do życia i rozwoju rzadkiej roślinności, liczonej nawet w pojedynczych gatunkach na skale światową - przykładem jest PICEA BREWERIANA. Wspaniałe warunki życia maja tu również zwierzęta - wodne, lądowe i powietrzne. Miejscami wartymi zwiedzenia są Cmentarz Centralny z galerią okazałych sosen, świerków, klonów i okazałych cisów, jak również obsiane przepiękną roślinnością tereny Parku Kasprowicza, Parku Żeromskiego czy Lasku Arkońskiego. W jeziorach: Głębokim, Rusałce, Szmaragdowym i Goplanie można popływać na żaglach, spędzając tak uroczo niedzielne popołudnie czy uczestniczyć w czasie urlopu w szkoleniu żeglarskim i uzyskać stopień sternika. Na tym ostatnim jeziorze można zwiedzić przepiękną wyspę i poczuć się przez chwile jak Robinson Crusoe.


Szczecin może poszczycić się wspaniałymi zabytkami, dorównującymi piękna zabytkom światowym. Będą c w mieście nie można ominąć możliwości zwiedzenia Zamku Książąt Pomorskich, Baszty Siedmiu Płaszczy, Katedry św. Jakuba z XIII wieku a także Kamienicy Loitzów. Warto przejść się pod Bramą Portową, zbudowana w stylu barokowym oraz do ratusza z XV wieku, zbudowanego w stylu gotyckim. Wartym zwiedzenia jest również Urząd Wojewódzki, świątynia kościelna św. Piotra i Pawła oraz zabudowania Wyższej Szkoły Morskiej i Muzeum Pomorza Zachodniego. Ale Szczecin nie zachwyca jedynie zabytkami z dawnych czasów - nowopowstałe obiekty są również celem wielu wycieczek, a to do pomnika Jana Pawła II w okolicach Jasnych Błoni lub pod fontannę " Bartłomiejkę". Alternatywna forma zwiedzania pieszego może być podróż po zabytkach miasta na pokładzie "Wesołej Ciuchci", kursującej już szmat czasu po alejkach Kasprowiczowskiego Parku czy też wycieczka autobusem "Różowy Piętru", kursującym po mieście.


Szczecin jest miastem, któremu nie obce są różnego rodzaju zabawy i wydarzenia kulturalne, odbywające się zazwyczaj w licznych teatrach, kinach, muzeach. Warto wybrać się na sztukę do Teatru Współczesnego, Teatru Polskiego, Piwnicy Przy Krypcie oraz na film do kin: Kosmos i Colloseum. Warto odwiedzić również Operę i Operetkę Szczecińską. Aby skosztować specjałów szczecińskich kucharzy warto odwiedzić jedyna na świecie tak wspaniałą restauracje rybną: Chief oraz usytuowaną wśród lasu Virgę nad Jeziorem Głębokim. Gdy nie chce się opuszczać centrum, pysznie można zjeść w restauracji Balaton. Poza tym istnieje jeszcze wiele miejsc, które zachwycić mogą nasze podniebienia. Nocne życie prężnie rozwija się prężnie w pubach Nautilus, VIP i Rogal Pub. Z wieży Zamku Książąt Pomorskich podziwiać można przepiękną panoramę miasta - to jest cel wielu spacerów randkowiczów, jak również spacer nocą po porcie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena