Od opon w dużej mierze zależy bezpieczeństwo pasażerów. Natomiast to, w jakim stanie będzie ogumienie, które po kilkumiesięcznej przerwie ponownie trafi na koła auta, wynika, między innymi, ze sposobu składowania.

Data dodania: 2009-10-21

Wyświetleń: 789

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Właściwe przechowywanie opon jest niezbędne, by kolejnego lata służyły one równie dobrze jak w mijającym sezonie. Czasem warto się jednak zastanowić, czy opony można jeszcze przechowywać. Jeżeli bieżnik ma mniej niż 1,6 mm, ogumienie jest kilkuletnie albo uszkodzone.

Przytulnie i chłodno

Istotne jest, jak i gdzie będą składowane opony. Nie można ich zostawić na wolnym powietrzu, nawet pod zadaszeniem. Pomieszczenie powinno być suche, ciemne i chłodne. Temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Niemile widziane jest światło słoneczne, warto zadbać o to, by w pobliżu nie było żadnych rozpuszczalników i olejów.

Pion czy poziom?

Same opony, bez felg, najlepiej przechowywać, ustawiając je pionowo, jedna obok drugiej. Bez względu na to, czy opony stoją na podłodze, czy na półce, co kilka tygodni warto je przekręcić o kilkanaście stopni, by się nie odkształciły. Niewskazane jest natomiast przechowywanie ogumienia poziomo, jedno na drugim, a zupełnie niedopuszczalne wieszanie go na hakach czy linkach.

Dokładnie odwrotnie postępujemy z kompletnymi kołami. Opony zamontowane na felgach najlepiej jest kłaść jedna na drugiej. Felgi nadają się do wieszania na hakach, linkach czy specjalnych stojakach. W przypadku przechowywania na stosie, co kilka tygodni koło ze spodu kładziemy na wierzchu, by się nie odkształciło.

Serwisy ogumienia

Kto uważa, że przechowywanie opon wymaga zbyt wiele zachodu, może skorzystać z usług serwisów ogumienia w tym zakresie. Jest to szczególnie ciekawa oferta dla właścicieli nawet małej, bo liczącej kilka czy kilkanaście aut, floty. Ogólnopolskie sieci, np. Partner Opony Polska, Point-S oferują taką usługę za cenę od 60 do 120 złotych od kompletu. Technologia składowania opon w tych firmach jest określona i kontrolowana przez przedstawicieli firmy.

Jeśli więc zależy nam na bezpiecznej i komfortowej jeździe przez cały rok, trzeba albo zadbać o prawidłowe przechowywanie opon we własnym zakresie, albo rozważyć ofertę serwisów.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena