Bycie szczęśliwym to także znalezienie czasu wyłącznie dla siebie. W zabieganym świecie, gdzie mamy często wrażenie, że 24 godziny to za mało znalezienie czasu dla siebie wydaje się być czymś kompletnie nie możliwym.

Data dodania: 2009-10-02

Wyświetleń: 3834

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mało osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że znalezienie wolnego czasu jest wynikiem braku dobrej organizacji czasu.

Zajmując się mnóstwem nic nie wnoszących w nasze życie rzeczy, nie posuwamy się do przodu, nie mamy z tego żadnych korzyści oprócz uczucia zapracowania i wiecznego braku czasu.

Poprzez taki system planowania dnia ( a raczej jego braku ) ciężko jest co niektórym nawet pomyśleć, że mogliby znaleźć godzinę czasu tylko i wyłącznie dla siebie.

Niestety, jeśli chcesz spędzać swój czas efektywnie musisz, zacząć podchodzić do tematu czasu bardziej świadomie, bo ileż można robić coś co nie daje poczucia, że robimy coś
z sensem dla nas samych.

Niektórzy zapewne pomyślą sobie „ech planowanie, ale ja tak nie lubię planować, nie chce tego robić", nie chcesz?

Nie rób, nikt nie będzie cię za rączę prowadził i użalał się nad tobą jaki jesteś biedny i zabiegany, jeżeli sam nie postanowisz zmienić swojego życia na lepsze nikt za ciebie tego nie zrobi.

Tak często mamy nadzieje, że jakoś to będzie, że samo się zrobi, ech.

W mojej książce „Weź się w garść!" napisałam tak w dziale organizacja czasu:

Czas człowieka jest ograniczony. Doba ma 24 godziny. Nie da się tego czasu wydłużyć.
Możesz zaplanować swój dzień tak, aby zamiast tracić, dobrze wykorzystywać czas.
(...).
Planując swój dzień dobrze było by, abyś wziął pod uwagę to jak w różnych porach dnia masz różny stopień wydajności.

Niektórym ludziom np. najlepiej uczy się wieczorem, a niektórym wieczorem ciężko jest nawet przeczytać ulubioną książkę.
Znasz siebie najlepiej i jestem pewna, iż jeśli tylko dobrze przyjrzysz się sobie będziesz potrafił doskonale umiejscowić zadania w swoim własnym planie dnia.

Większość ludzi najefektywniej pracuje w godzinach porannych, później efektywność ich spada i jest to lepszy czas na zajęcie się rzeczami mniej ważnymi, niż gdyby mieli swój dzień zaczynać od tych właśnie mniej ważnych rzeczy, ponieważ później ciężko byłoby zabrać się im do zrobienia najpilniejszych spraw.

Po prostu, to co pilne zrób w takiej porze dnia, która jest dla ciebie najodpowiedniejsza, mając rozplanowany dzień pozbędziesz się natłoku zadań, łatwiej i sprawniej wykonasz to co sobie zaplanowałeś, co zdejmie z ciebie ciężar psychicznej presji wiecznego braku czasu dla siebie, a mniejsza presja = więcej szczęścia i satysfakcji na co dzień :)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena