Przymierzając się do zakupu aparatu cyfrowego, możemy błądzić w bogatej terminologii nazw i opisów. Całkowita niewiedza w tym temacie wyklucza podjęcie dobrej decyzji. By zakupić dobry sprzęt, należy porównać wybrane modele ze sobą poprzez porównanie ich ustawień i możliwości.

Data dodania: 2009-09-06

Wyświetleń: 3128

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Budowa aparatu cyfrowego
    Przede wszystkim warto zdobyć wiedzę dotyczącą budowy aparatów cyfrowych. Jego prawidłowe działanie zdeterminowane jest właśnie funkcjonowaniem każdej jego części. Najważniejsza jest matryca, czyli część, która zastępuje tradycyjny film w aparatach analogowych.
    Wykonane zdjęcie od razu widoczne jest na monitorze, który jest charakterystycznym elementem każdej cyfrówki. Znajduje się on na tylnej części/ściance aparatu. Monitor sprawdza się, bo ułatwia ustalenie kompozycji zdjęcia, możliwości sprawdzenia jak wyszło od razu po jego zrobieniu oraz skorygowania jego ustawień. Monitor może być różnej wielkości. Jest tym wygodniejszy, im jest większy. Może mieć 1,8 cala, ale i 2,5 oraz 3 cale wielkości. Ważna jest również rozdzielczość monitora. Im jest ona większa, tym lepsza możliwość poznania zdjęcia przed przeniesieniem go na monitor telewizora, czy komputera.

Oko aparatu, procesor  karta pamięci
    Obiektyw to ta część aparatu, która służy do obserwowania przedmiotu fotografowania. Dzięki swojej budowie i wykorzystaniu soczewek skupia ona światło i przenosi obraz na matrycę. W tradycyjnych cyfrowych aparatach obiektyw jest wbudowany. Jedynie lustrzanki mogą korzystać z wymiennych tych elementów. Innym ważnym elementem jest procesor, czyli mini-komputer, który posiada własne oprogramowanie. Jego zadaniem jest odbiór informacji z matrycy i zamiana go w postać cyfrową. To bardzo ważny element, który decyduje o jakości powstałych zdjęć. Urządzenie to decyduje również o sprawności aparatu i o jego gotowości do pracy. Kolejnym ważnym wyznacznikiem aparatów cyfrowych jest ich pamięć. Wykonane zdjęcia zapisywane są na karcie pamięci, która może mieć różną pojemność. Mogą one występować w różnych standardach: SD, xD oraz MS.

Jakie zasilanie?
    Aparat cyfrowy może być również zasilany na dwa różne sposoby. Jednym z najpopularniejszych jest zasilanie go przy pomocy zasilacza litowo-jonowego. Druga metoda  to wykorzystywane do tego typu paluszki typu AA (dwie lub cztery sztuki). Najczęściej użytkownicy aparatów cyfrowych decydują się na korzystanie z akumulatorków z funkcją wielokrotnego ładowania.
    Każdy model nowoczesnego aparatu fotograficznego posiada również wiele ustawień zaawansowanych, takich, jak: programy tematyczne, korekcja ekspozycji (korekta zdjęć ze względu na zbyt dużą jasność, czy ciemność), zmiana czułości (ułatwia fotografowanie w zmiennych warunkach oświetlenia), tryb makro (pozwala na wykonywanie zdjęć z bliskiej odległości), histogram (urządzenie niezbędne podczas ustawiania naświetlenia zdjęcia), ustawianie balansu bieli (możliwość eksperymentowania kolorami na zdjęciach za pomocą ustawienia aparatu). 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena