Fotografowanie aparatami cyfrowymi to nowy etap w rozwoju techniki, pozwalający na uzyskiwanie tanich i ciekawych ujęć. Dzisiaj nie musimy „oszczędzać” każdej klatki zdjęcia. Wykonywanie fotografii może być dużo tańsze i dawać lepsze efekty. Wystarczy jednak kierować się kilkoma ważnymi zasadami.

Data dodania: 2009-09-06

Wyświetleń: 2686

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

            Przede wszystkim jeśli szczególnie zależy nam na zdjęciach, wykonujmy ich kilka. W zależności od tego, co fotografujemy, dla pejzaży niech będzie ich co najmniej trzy, dla osób – około sześć, siedem. Dzięki temu uzyskamy zawsze dobre zdjęcia. Retuszowanie uzyskanych ujęć jest dużo bardziej kłopotliwe, wymaga również posiadania odpowiedniego programu. Zajmuje nam zazwyczaj około trzydzieści minut. Wykonanie większej ilości ujęć jest łatwiejsze i właściwie nic nie kosztuje. Kolejna zasada to wykonywanie zdjęć z możliwie najlepszą rozdzielczością. Dzięki takim ustawieniom nigdy nie zamkniemy przed sobą możliwości wywołania fotografii w większych wymiarach. Zdjęcie mające duże wymiary dodatkowo można również zmniejszyć. Nie ma żadnego problemu. Zrobimy to za pośrednictwem niemal każdego programu do obróbki zdjęć.

            Trzeba również wziąć pod uwagę specyfikę wykonywania zdjęć. Należy je wykonywać z ostrożnością i starannością. Miejmy na uwadze, że istnieje coś takiego, jak system zwalniania migawki. Jest to przycisk zwany spustem migawki, którego umiejętne naciśnięcie i niezbyt szybkie zwolnienie umożliwia ustawienie ostrości oraz naświetlenia zdjęcia, dzięki czemu wykonywane fotografie są wyraźne i żywe. Problem pojawia się wtedy, kiedy trzeba wykonać zdjęcie osoby szybko poruszającej się. Zwalnianie migawki może stać nam na przeszkodzie w wykonaniu fotografii. Może okazać się, że obiekt dawno zniknął z naszego pola widzenia, a my dopiero zrobiliśmy zdjęcie. By uniknąć takiej sytuacji należy „wyprzedzić” daną osobę aparatem, wcisnąć do połowy guzik migawki i czekać na nią. Dopiero gdy się pojawi w naszym polu widzenia, wciskamy przycisk do końca.

            Podczas fotografowania wybierajmy odpowiedni tryb fotografowania. Może być to na przykład portret, czyli zdjęcie, na którym twarz fotografowanej osoby zajmuje 60% matrycy. Na pierwszym planie znajduje się oczywiście postać, dalej widać „rozmazane” tło. Za pomocą ręcznego ustawienia przesłony ustawiamy stopień rozmycia tła. Możliwość tę mają bardziej zaawansowane aparaty cyfrowe. Inne ustawienia ma program krajobraz, który umożliwia wykonywanie najlepszych zdjęć przy pomocy statywu. Przy tych ustawieniach przydaje się również wykorzystanie stabilizatora obrazu. Tryb sport umożliwia wykonywanie zdjęć obiektom szybko poruszającym się. Bardzo dobre ustawienia aparatu uzyskuje się za sprawą najniższej czułości, najkrótszego czasu migawki oraz największego otworu przesłony. Oczywiście istnieją również inne tryby umożliwiające wykonywanie idealnych zdjęć w danych warunkach. Ich ilość uzależniona jest od konkretnie wybranego modelu aparatu cyfrowego.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena