Dzisiejsza cywilizacja imituje nieomal wszystko. Ta tendencja do imitacji nie ominęła również branży kominkowej. W XX wieku ktoś wpadł na pomysł, że tradycyjne, stare kominki wykonane z cegieł , kamieni czy kafli mogą mieć również wersję elektryczną. Pomysł banalnie prosty, a do tego jakże praktyczny.

Data dodania: 2009-08-21

Wyświetleń: 1849

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Taki elektryczny kominek w porównaniu z tradycyjnymi kominkami ma wiele udogodnień. Jednym z takich udogodnień są na przykład termowentylatory.

W kominkach elektrycznych można regulować temperaturę. Specjalne efekty pozwalają stwarzać wizualne wrażenie, ze w kominku pali się ogień.

Niektóre modele kominków elektrycznych wyposażone są w urządzenia zdalnego sterowania dające możliwość włączania i wyłączania kominka oraz regulację ogrzewania oraz jasności płomienia.

Oczywiście, kominki służą nie tylko do ozdoby mieszkań. Mogą również pełnić tę samą funkcję co kotły centralnego ogrzewania, czyli ogrzewać mieszkanie. A jeśli w takim elektrycznym kominku coś się zepsuje, to najlepiej wezwać fachowca do naprawy.

Jeśli ktoś ma dom poza miastem, a nie postawił w nim jeszcze kominka, to może warto o tym pomyśleć. Nie tylko ze względu na to, że kominki mogą być ozdobą domu. Kominki są mocno wpisane w naszą tradycję, w historię kultury i nasze obyczaje.

Kominek jako element architektoniczny pojawia się w architekturze średniowiecznej. Jednak już wcześniej (w formie paleniska) był centralnym punktem domu u starożytnych Rzymian, Greków, Słowian, Bizantyjczyków czy Celtów.

Kiedy w wiekach średnich (XI-XV wiek) budowano w Europie zamki, twierdze czy pierwsze kamienice w miastach, to kominki były niezbędnym elementem każdej z tych budowli. Przede wszystkim dlatego, że służyły do ogrzewania komnat, przygotowywania jedzenia czy suszenia przemoczonej odzieży.

W renesansie czy w okresie dominacji baroku rzeźbiarze i architekci mieli więcej możliwości wykazania się swoimi umiejętnościami niż w średniowieczu. Kominki, które wtedy powstały, do dziś budzą podziw i uznanie dla kunsztu i zręczności ówczesnych rzeźbiarzy oraz architektów.

Licencja: Creative Commons
5 Ocena