Wieś Spycimierz od lat uważana jest za mekkę miłośników imponujących, choć nietrwałych dzieł sztuki. Według mieszkańców tradycja dekorowania trasy procesji sięga ponad dwustu lat.

Data dodania: 2009-07-29

Wyświetleń: 2204

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wieś Spycimierz od lat uważana jest za mekkę miłośników imponujących, choć nietrwałych dzieł sztuki. Co roku w Boże Ciało wierni z okolic nie tylko województwa łódzkiego zjeżdżają się podziwiać kwietne dywany ułożone na odcinku prawie dwóch kilometrów. Według mieszkańców tradycja dekorowania trasy procesji sięga ponad dwustu lat. Do dzisiaj mieszkańcy wsi sami projektują i zbierają kwiaty, kolorowe kamyczki, liście, by do południa ostatniego czwartku po oktawie Zesłania Ducha Świętego z precyzją upleść kwietne dywany.

Każda rodzina z samego rana chętnie zajmuje się ozdabianiem konkretnego odcinka drogi biegnącej koło własnego domostwa. Kwietne dywany układają także osoby należące do sąsiednich parafii: Człopy, Zieleń, Leśnik czy Kolonia Spycimierz. Wielobarwne, różnokształtne kwiaty polne oraz ogrodowe tworzą fantazyjne wzory nie tylko związane z religijną symboliką. Dzieło tak wielu osób można podziwiać już od południa. Sama procesja zaczyna się po Mszy Świętej o godzinie 17. Zarówno mieszkańcy jak i przyjezdni mogą podczas niej nie tylko napawać się wonnościami wydzielanymi przez kwiaty, ale także zobaczyć pochód młodzieży w regionalnych sieradzkich strojach ludowych oraz posłuchać gry Orkiestry Dętej OSP Spycimierz.

Przed uroczystością warto zobaczyć stragany ze sztuką ludową, jadłem czy dewocjonaliami oraz poznać historię, jak powstawały kwietne dywany. Legenda głosi, iż kiedy nieopodal wsi przejeżdżał Napoleon, rodziny rozsypały na drodze kwiaty. Mimo tego władca wybrał inną drogę, a od tamtej pory Spycimierz co roku ozdabiany jest przez swoich mieszkańców ku chwale Pana Boga.

Podziwiając doskonały efekt pracy wiernych oraz przeżywając ten dzień w wyjątkowej, duchowej atmosferze większość przyjezdnych postanawia odwiedzić wieś Spycimierz w kolejne Boże Ciało. Choć odrobinę żal patrzeć na ulotnie znikające pod krokami procesji kwietne dywany, pociesza myśl, że za rok znów tę drogę pokryją świeże kwiaty.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena