Ze zjawiskiem kradzieży samochodów mieliśmy do czynienia na bardzo dużą skalę w latach 90-tych. Mimo tego, iż statystyki policyjne są w ostatnich latach bardzo na plusie (spadła liczba przestępstw, których przedmiotem była właśnie kradzież samochodów), to wciąż mamy do...

Data dodania: 2009-07-26

Wyświetleń: 2494

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ze zjawiskiem kradzieży samochodów mieliśmy do czynienia na bardzo dużą skalę w latach 90-tych. Mimo tego, iż statystyki policyjne są w ostatnich latach bardzo na plusie (spadła liczba przestępstw, których przedmiotem była właśnie kradzież samochodów), to wciąż mamy do czynienia z tym zjawiskiem i walką ze złodziejami aut. Jak się zabezpieczyć przed tym nieprzyjemnym zdarzeniem? Ot, kilka ciekawych pomysłów…

Poniżej kilka policyjnych porad, jakie warto wiedzieć i zastosować:

 Pierwszą rzeczą jest to, aby samochód miał zainstalowany system alarmowy, który m.in. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne (bardzo popularne są np., blokady kierownicy samochodu), a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi;
 Parkowanie auta na strzeżonych parkingach, a gdy nie mamy takiej możliwości to zaparkowanie w miejscu dobrze widocznym dla otoczenia i często uczęszczanym, tak, aby potencjalny złodziej miał utrudnione zadanie, albo nawet, żeby zniechęcił się do swojego czynu. Natomiast w nocy należy wybierać dobrze oświetlone miejsca i w pobliżu okien domów mieszkalnych;
 oznakowanie najważniejszych jego elementów samochodu w firmie specjalistycznej, i nie kupowanie części z podejrzanych źródeł.
 Parkując samochód nawet na kilka minut należy sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta. Wszystkie rzeczy, które mogą kusić potencjalnego złodzieja (torby, plecaki, nesesery, sprzęt TV, jeśli taki przewozimy), powinny być ukryte w schowkach lub bagażniku. Nie należy pozostawiać ich na widoku, gdyż będzie to zachętą dla złodziei. Jeżeli w samochodzie zainstalowany jest radioodtwarzacz z panelem, to panel ten najlepiej zabierać ze sobą (to dobry sposób uchronienia się przed złodziejami radioodtwarzaczy).
 Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać dokumentów samochodu we wnętrzu lub kluczyków w stacyjce np. gdy otwieramy bramę wjazdową lub kupujemy gazetę w kiosku (było już wiele przypadków kradzieży aut wynikłych z takiej głupiej sytuacji)
 nie powinniśmy zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju;
 należy rozważyć wszelkie próby zatrzymania cię przez innych użytkowników drogi np. sygnalizujących usterkę twojego auta, czy swojego auta, prosząc w ten sposób o pomoc. Oczywiście nie należy odmawiać pomocy osobom, które jej potrzebują, ale zachowajmy maksymalną ostrożność, gdyż były już przypadki napadu wykorzystując taką metodę i sytuację.
Licencja: Creative Commons
3 Ocena