Karty płatnicze podczas podróży za granicę, szczególnie na wakacjach są niezwykle pomocne w transakcjach bezgotówkowych. Jakie jednak pułapki czekają nas podczas korzystania z kart?

Data dodania: 2009-07-10

Wyświetleń: 2400

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy z nas musi pamiętać że okres wakacji czy urlopów wymaga zwiększonej uwagi jeśli chodzi o karty płatnicze. Mogą nam one zaginąć podczas wakacyjnych wojaży lub zostać skradzione. W niniejszym artykule zaprezentujemy jak mądrze używać kart płatnicznych podczas urlopu za granicą.

Karty płatnicze podczas wyjazdu niezwykle ułatwiają życie jeśli chodzi o finanse, można ich używać na wiele sposobów i świetnie nadają się jako forma zastępcza gotówki. Niestety zgubiona lub skradziona karta płatnicza to tylko jedna z przyczyn potencjalnych problemów. Oprócz tego może nas spotkać awaria systemów bankowych lub aktualizacje serwisów bankowych podczas próby wypłaty gotówki.

Aby uniknąć tego drugiego, należy po prostu sensownie rozplanować korzystanie z karty. Naprawy serwisowe w bankach dokonuje się najczęściej w nocy, a więc powinniśmy kart używać w miarę możliwości w godzinach dziennych biorąc pod uwagę zmiany czasu. Warto również wziąć pod uwagę na jakim kontynencie zamierzamy spędzić wakacje, w Ameryce czy Azji możemy spotkać problemy przy używaniu kart popularnych tylko w Europie.

Problem z utratą karty

Przybywa podróżujących z kartami płatniczymi Polaków a co za tym idzie również problemów z kartami. Im więcej i częściej korzystamy z takich automatycznych i technicznych rozwiązań tym częściej zdarzają się problemy, jednakże nadmienić należy że część komplikacji powodują po prostu zagraniczne bankomaty. Zdarza się bowiem że klient zapomina odebrać kartę z bankomatu co wynika z innego działania tych maszyn w niektórych krajach. W Polsce sytuacja jest nie do wyborażenia, jako że bankomat wydaje kartę przed wypłatą pieniędzy. W przypadku gdy będąc za granicą zdarzy się nam taka gafa trzeba będzie od razu zastrzec kartę, ale do tego potrzebujemy numer do centrum rozliczeń kart, jeśli zapomnimy zabrać tych danych ze sobą wakacje mogą stać się sporym problemem zamiast relaksem.
Zastrzeżenie karty płatniczej nie naraża nas na koszty, co nie znaczy że takie tarapaty nie będą kosztowały nas grosza. Aby dalej korzystać z karty, co na wakacjach będzie najprawdopodobniej niezbędne, musimy wyrobić duplikat. I tutaj niestety może się okazać, że będzie to kosztowało nawet tyle samo co wyrobienie pierwotnej karty.

Karta płatnicza jako wymiana walut?

Poza standardowego używania kart płatnicznych sprawdzają się one także do wymiany walut. Okazuje się że wypłata pieniędzy z bankomatu jest bardziej opłacalna niż wymiana waluty w kantorze. Szczególnie jeśli zamierzamy odwiedzić kantory z nieatrakcyjnymi dla nas kursami, jak na przykład kantory wymiany walut na lotniskach. Mówiąc o lotniskach powinniśmy pamiętać że tam gotówka jest niezbędna, dlatego przedtem powinniśmy zaopatrzyć się w gotówkę, właśnie poprzez na przykład wypłatę z bankomatu. I tak oto możemy dokonać wymiany poza lotniskiem, w kantorach z rozsądnymi kursami.

Płać kartą - unikniesz oszustów

Karty płatnicze używane podczas wyjazdów zagranicznych pozwalają na uniknięcie czychających na cudzoziemców pułapek jak np. taksówkarze z wygórowanym cennikiem opłat. Takie osoby, aby móc manipulować cennikiem nie przyjmują kart, co jest oczywiste. Ucziwe firmy taksówkowe nie mają oporów z rozliczaniem się natomiast za pomocą kart.


Karta płatnicza może się więc okazać bardzo przydatną formą rozliczeń podczas podróży, jeśli będziemy używać jej z głową i mieć ją cały czas na oku. Dobrym pomysłem jest skorzystanie też z dwóch kart różnych systemów i różnych banków.
Więcej informacji na temat kart płatniczych oraz podobne artykuły na temat finansów znajdziecie Państwo w wortalu informacyjnym dla ekonomistów i przedsiębiorców Hotfirma >>
Licencja: Creative Commons
0 Ocena