Holandia to państwo europejskie o powierzchni 41.528 km2, położone nad Morzem Północnym, w dorzeczu trzech rzek Renu, Skaldy i Mozy. Na wschodzie graniczy z Niemcami, na południu z Belgią. Najwyższe wzniesienie - Vaalseberg w Limburgii liczy 322,2 n.p.m., a najniżej położone miejsce sięga 6,74 m p.p.m.

Data dodania: 2009-07-09

Wyświetleń: 3009

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większość populacji kraju to Holendrzy, a główne mniejszości to: Niemcy, Indonezyjczycy, Turcy, Surinamczycy i Marokańczycy. Społeczeństwo podzielone jest na cztery grupy wyznaniowe: protestantów, katolików, socjalistów i liberałów. Stolicą kraju jest Amsterdam. Językiem urzędowym jest holenderski (niderlandzki) a obowiązującą walutą - euro. 1 euro (€) to 100 centów.

Większość norm zachowań obecnych w Holandii odpowiada regułom obowiązującym w całym zachodnim świecie. Symbolem Holandii są przede wszystkim wiatraki, sery i kwiaty – głównie tulipany, które odgrywają znaczącą rolę w gospodarce kraju. Holendrzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Popularne jest wędkowanie, pływanie łodziami i campingi. W całym kraju powszechne jest używanie rowerów, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i transportowych.

Holandia słynie z narodowych, barwnych strojów. Dla wielu osób jest on nadal ubiorem codziennym i to wcale nie dlatego, że pracują w przemyśle turystycznym, ale dlatego, że ich rodzice i dziadkowie nosili go przed nimi i ponieważ jest on częścią ich kultury. Holandia nie ma jednego, właściwego sobie stroju narodowego, jest wiele jego odmian w zależności od regionu kraju a najbardziej znanym elementem holenderskiego stroju są niewątpliwie chodaki.

W Holandii nie można się nudzić! Liczne atrakcje jakie czekają tu na turystów sprawiają, że kraj ten jest bardzo lubiany i często odwiedzany przez rzesze podróżnych.

Holandia, ze względu na swoje położenie jest krajem kanałów i dróg rowerowych (15 000 km!). W samym Amsterdamie jest ponad 1200 mostów, a każdy mieszkaniec Holandii posiada co najmniej jeden rower. Samych rowerów jest dwa razy więcej w całym kraju, niż samochodów. Specjalne trasy rowerowe wiodą wśród pól kwiatowych, wzdłuż rzek i kanałów, przez wioski rybackie i zabytkowe miasta, obok zamków i innych interesujących miejsc. Holandia ze swą 230-kilometrową linią brzegową, niezliczonymi jeziorami i tysiącami kilometrów dróg wodnych, jest rajem dla amatorów sportów wodnych. Spotkać tu można kajakarzy, surferów na lekko wzburzonym morzu a także pływających na rowerach wodnych po kanałach Amsterdamu czy Utrechtu.

Cała Holandia to jeden wielki ogród. Znajdziemy tu przepiękne ogrody i parki przy zamkach i pałacach, bogate ogrody botaniczne i arboreta. Warto zobaczyć, czego potrafią dokonać tu ogrodnicy. Ponadto koniecznie należy odwiedzić którąś z największych giełd kwiatowych. Kwiaty i rośliny doniczkowe są tu sprzedawane i wysyłane do wszystkich zakątków świata. Inną „kwiatową” atrakcją są parady kwiatów, które rokrocznie przyciągają wielu turystów zarówno z Holandii, jak i z zagranicy. Co roku, od kwietnia do września można obejrzeć tu kilka parad kwiatowych, specyficznych dla danej pory roku. Holandia zawsze kojarzona jest z kwiatami.

Najszybciej do Holandii można dotrzeć samolotem. Połączenie Warszawa - Amsterdam obsługiwane jest przez PLL LOT i KLM. Samoloty KLM-u latają trzy razy dziennie we wszystkie dni tygodnia, LOT-u dwa razy dziennie, a w sezonie 3 razy, za wyjątkiem niedziel. Połączenie Kraków - Amsterdam obsługiwane jest przez SkyEurope trzy razy w tygodniu. Bilety lotnicze warto kupić na stronie www.Lotnicze-Bilety.pl, portal umożliwia przeszukanie wszystkich możliwych połączeń.

Z Polski nie ma bezpośredniego pociągu do Holandii. Trzeba się przesiadać na terenie Niemiec. Szybkie koleje niemieckie i holenderskie są wygodne i bezpieczne. Niestety ich cena jest dość wysoka a podróż trwa ok. 15 godzin.

Natomiast dość łatwo znaleźć połączenie autokarowe. Większość liczących się przewoźników (np. ORBIS TRANSPORT, EUROBUS Sp. z o.o., PRYWATNE BIURO PODRÓŻY SINDBAD) proponuje dogodne połączenia w obydwie strony z większości dużych miast w Polsce. Czas podróży z Warszawy do Amsterdamu wynosi ok. 20 godz. Bilety autokarowe możemy kupić na popularnej stronie www.BiletyAutokarowe.pl/polska-holandia, serwis umożliwia wyszukanie i rezerwację biletu dowolnego przewoźnika.


Jeśli w podróż wybiera się kilka osób to najtańszym środkiem transportu jest bez wątpienia samochód. Odległość drogowa między Warszawą a Amsterdamem wynosi ponad 1200 km. Najkrótsza trasa do centralnej Holandii prowadzi przez przejście graniczne w Świecku, a dalej przez Berlin, Hanower, Osnabrück i Enschede do Amsterdamu i Hagi.

W razie wypadku i nagłego zachorowania przysługuje turystom bezpłatna pomoc lekarska. Osoby opłacające składki na NFZ, spędzające wczasy w Holandii, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Osoba ubezpieczona w jednym z krajów członkowskich UE korzysta z opieki zdrowotnej w innym kraju członkowskim na takich samych zasadach na jakich korzystają obywatele tego innego kraju, objęci powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). Wydaje ją bezpłatnie każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, zatem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.AmbasadyAmbasada RP w Hadze

Alexanderstraat 25, 2514 JM Den Haag

tel. (00-31-70) 79-90-100, 79-90-102, fax. (0-70) 7990 137

www.polamb.nl

e-mail: [email protected]
Licencja: Creative Commons
0 Ocena