Krok 1 Myśl pozytywnie!
Najważniejszą kwestią jest pozytywne nastawienie rodziców i chęć przekazania go dziecku. Świadomość, że przedszkole jest miejscem, w którym dziecko ma zapewnione optymalne warunki rozwoju, może ułatwić całej rodzinie rozpoczęcie tej nowej drogi. Pamiętaj Drogi Rodzicu – dziecko czuje to, co Ty czujesz – nie okazuj więc lęku i obaw przed rozpoczęciem przedszkola. Bądź dobrej myśli, oto przed Twoim dzieckiem nowa, niesamowita przygoda!
Krok 2 Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj
Pamiętaj, że największy lęk budzi w dziecku to, co nieznane. Opowiedz mu o tym, czym jest przedszkole, kogo można w nim spotkać i czym zajmują się przedszkolaki. Jeśli masz możliwość, pokaż mu swoje zdjęcia z przedszkola, opowiedz o ciekawych historiach z tego okresu. Możecie spróbować „pobawić się w przedszkole” – niech dziecko „wyśle” do przedszkola swoje lalki, misie – będzie to dla Ciebie idealna okazja, żeby zobaczyć jak odbiera ono całą sytuację. Pozwól dziecku zadawać pytania, odpowiadaj na nie cierpliwie, wyjaśnij czym jest leżakowanie a czym zajęcia z rytmiki. Znajdź czas na wysłuchanie tego, co czuje Twoje dziecko w związku z rozpoczęciem nauki w przedszkolu – wytłumacz mu, że lęk jakiego może doświadczać jest czymś zupełnie normalnym, a Ty też bałeś/bałaś się zaczynając nową szkołę, pracę.
Krok 3 Pokaż dziecku przedszkole
Podczas rodzinnych spacerów, zabierz dziecko w okolice przedszkola. Pokaż mu to miejsce, drogę do niego, ciekawe obiekty mijane na trasie. Jeżeli masz taką możliwość, przyjdź z dzieckiem na zajęcia adaptacyjne organizowane w przedszkolu – to okazja do poznania z nauczycielkami, innymi dziećmi, a także z samym budynkiem – salami, korytarzem czy łazienką.
Krok 4 Zachęcaj dziecko do samodzielności
Zanim Twoje dziecko rozpocznie przygodę z przedszkolem, warto aby było jak najlepiej przygotowane w zakresie samoobsługi – ubieraniu się, jedzeniu, korzystaniu z toalety, myciu rąk itp. Umiejętności te ułatwią mu przystosowanie się do nowej sytuacji i otoczenia. Warto ćwiczyć z dzieckiem wymienione czynności, najpierw w formie zabawy – np. ubieranie lalki, a następnie pozwolić dziecku, aby samo mogło się ubrać. Nawet jeśli zrobi to nieudolnie, najważniejsze, że zrobi to samodzielnie i będzie mogło poczuć, że „tak wiele” zależy od niego.
Krok 5 Pomóż dziecku budować i rozwijać jego kontakty z rówieśnikami
Drogi Rodzicu, zachęcaj swoje dziecko do kontaktów i zabaw z innymi dziećmi. Jeśli masz taką możliwość, zapraszaj do siebie inne dzieci (może znasz kogoś, kto również przygotowuje swoje dziecko do przedszkola?) i obserwuj, jak się wspólnie bawią. Nie ingeruj niepotrzebnie w te zabawy, niech to będzie dziecięcy czas poznawania i nawiązywania pierwszych relacji
z rówieśnikami.
Krok 6 Przygotuj dziecko i … siebie
Pamiętaj, że we wrześniu zmieni się rytm Waszego dnia. Porozmawiaj o tym
z dzieckiem, opowiedz mu o tych zmianach, może przygotujecie wspólnie kolorowy plan dnia? Znajdźcie w nim miejsce na posiłki, czas w przedszkolu/pracy, ale przede wszystkim na wspólne chwile – rozmowy i zabawy. Pamiętaj, że początek przedszkola, to początek przygody, w której każde dziecko powinno mieć dobrego przewodnika
i kompana. Ty Drogi Rodzicu możesz nim zostać!