Zasada działania i opis kanału informacyjnego RSS. Podział i zastosowanie czytników RSS. RSS (Really Simple Syndication) to sposób rozpowszechniania informacji publikowanych na stronach WWW. Do odczytywania wiadomości RSS służą specjalne programy (tzw. czytniki) które są podobne do programów pocztowych.

Data dodania: 2009-06-17

Wyświetleń: 1809

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

RSS jest nowoczesnym narzędziem internetowym wykorzystywanym do szybkiego i prostego korzystania z zasobów sieci, bez konieczności zaglądania na poszczególne witryny. Dzięki kanałowi RSS nie tylko zaoszczędzimy sobie czasu, jaki poświęcamy na poszukiwania, ale także uporządkujemy wszystkie wiadomości, jakie nas interesują. Wiadomości RSS są dostarczane w formie nagłówków i przypominają pocztę elektroniczną - mają tytuł, skrót i odnośnik, który prowadzi do pełnej informacji na stronie WWW.

RSS jest akronimem od anglojęzycznych słów Really Simple Syndication, które dosłownie oznaczają bardzo prostą syndykację. Zadaniem RSS jest powiadamianie nas o pojawieniu się nowych informacji na wybranych przez nas stronach internetowych, a także przedstawianie  newsów, wiadomości czy wpisów z blogów. Kanał ten potrafi także poinformować nas o pojawiających się zmianach w serwisach aukcyjnych oraz stronach o e-comerce. Wszystkie powiadomienia otwieramy w czytniku RSS. Dzięki temu narzędziu odczytasz najbardziej interesujące Cię informacje bez konieczności odwiedzania danej strony internetowej, czyli jest to jedna z większych rewolucji Internetu.

Czytniki RSS są ogólnie dostępnymi darmowymi programami, z jakich można dowolnie i bez ograniczeń korzystać. Owe programy dzieli się na te, które można wykorzystać bez potrzeby instalowania ich na swoim komputerze oraz takie, które wymagają instalacji.  Najczęściej wykorzystywanym programem przez internautów jest Google Reader, jakiego nie trzeba instalować u siebie na komputerze. Posługiwanie się nim jest dziecinnie proste. W tym  czytniku wybranymi przez siebie kanałami możemy zarządzać klasyfikując je do odpowiednich folderów, a co więcej wszystkimi odczytanymi przez nas informacjami może się dzielić z naszymi znajomymi, wykorzystując funkcję „share”.

Jeśli na danej stronie umieszczony jest dany znacznik, to znaczy, że taką stronę możemy zasubskrybować. Jeśli korzystasz z przeglądarki Opera lub Firefox, wystarczy kliknąć na ten znaczek i wybrać odpowiednią metodą subskrypcji.

Korzystanie z kanału RSS to oszczędność czasu i wygoda, warto z niego korzystać z resztą przekonaj się sam.

---------------------------------------------------------------------------
WYTNIJ: Nie wyrażam zgody na podmianę lub usunięcie linków.
---------------------------------------------------------------------------

Licencja: Creative Commons
0 Ocena