Recenzja pozycji Anny Opali.

Data dodania: 2009-05-20

Wyświetleń: 3272

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

„Bohater własnego życia, czyli jak skutecznie tworzyć i realizować scenariusz własnego życia?” - tak brzmi pełny tytuł pozycji Anny Opali, po której to lekturze w pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że taki scenariusz można stworzyć, ale co do jego realizacji, to autorka ograniczyła się tylko do podstawowej uwagi, że trzeba działać i nic więcej. Dla kogoś może to jest wystarczająco wiele, dla mnie jednak nie i to jest największa wada tej pozycji. Zacznę jednak może od początku ...

NLP – jeśli ktoś gdzieś tam, przy okazji czegoś tam, nie spotkał się z tym skrótem, to chyba przez ostatnie kilka lat taki ktoś mieszkał w jaskini. Skrót ten jest tak popularny, że wszedł już nawet do języka potocznego. Jeśli ktoś nie wie, o co chodzi w tym całym NLP, to autorka we wstępie usłużnie to wyjaśni (te wyjaśnienia dają się sprowadzić do prostego stwierdzenia, że chodzi o odkrywanie swojego własnego potencjału). W glorii sprawiedliwości należy dodać, że autorka przedstawiła (także z krótkim wyjaśnieniem) najpopularniejsze, najważniejsze techniki stosowane w NLP.

Ten krótki wywód o NLP, to coś na kształt fundamentu, gdyż to właśnie korzystając z poszczególnych technik NLP, można w ciągu 9 dni stworzyć własny scenariusz swojego życia, korzystając z rad autorki oraz wykonując proponowane przez nią ćwiczenia.

Odnośnie sposobu przedstawienia strategii tworzenia tego scenariusza, to wszystko jest w jak najlepszym porządku. Bardzo prosty język przekazu, dużo elementów graficznych, co chwila wstawianie w tekście czegoś na kształt motywujących wstawek, znacznie uatrakcyjnia przekaz i sprawia, że bardzo przyjemnie obcuje się z tą pozycją.

Strategia stworzenia scenariusza własnego życia sprowadza się do 9 kroków:

- 1 krok – potrzeba planowania. Ciekawa metafora autorki, która pokazuje, że większość z nas planuje wszystko prócz własnego życia.

- 2 krok – sam wybierasz. Musisz sam wybrać swoją pasję, swój wielki cel i go realizować, tak aby Twoja praca zawodowa była czymś na kształt zabawy.

- 3 krok – określasz swój cel. Poznasz dwie główne metody ustalania i osiągania swoich celów. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać tą lepszą strategię ze swojego punktu widzenia.

- 4 krok – podróż bohatera własnego życia. W tym kroku, zaczniesz ustalać własne cele życiowe.

- 5 krok – kij, czy marchewka. Przekonasz się, że zapisany cel jest o wiele lepszy od samego tylko myślenia od nim, co jest pierwszą z zasad tworzenia celów.

- 6 – 9 krok – w tych krokach autorka przekazała pozostałe zasady tworzenia celów, wraz z tym krótkim nawołaniem do podjęcia natychmiastowej akcji ku ich realizacji.

Mówiąc krótko. Dzięki lekturze tej pozycji:

- dowiesz się, jak planować swoje życie i dlaczego to takie ważne?;
- poznasz elementy strategii budowy swoich celów;
- poznasz zasady ich tworzenia

A jeśli sumiennie przerobisz wszystkie proponowane przez autorkę ćwiczenia, to będziesz posiadał gotowy scenariusz własnego życia. Pozostanie Ci go już tylko zrealizować, ale wskazówek odnośnie tego będziesz musiał (jeśli potrzebujesz) poszukać w innej pozycji, bo tutaj nic poza zwykłym sloganem („Zacznij działać”) nie znajdziesz.

---

Autor: Paweł Sygnowski
http://www.pawelsygnowski.info/
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu

Jak skutecznie stworzyć i realizować
scenariusz swojego życia?
Licencja: Creative Commons
0 Ocena