W ciągu ostatnich lat Internet rozprzestrzenił się praktycznie na cały świat. Początkowo stanowiąc narzędzie naukowo-badawcze ludzi związanych z instytucjami naukowymi przekształcił się w środek powszechnej komunikacji. Wszelkie dane na temat dynamiki rozwoju Internetu wskazują, że w ciągu następnego dziesięciolecia stanie się on powszechnym środkiem komunikacji.

Data dodania: 2009-05-18

Wyświetleń: 2609

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obserwując rozwój sieci, nasuwa się pytanie: co przyciąga tych wszystkich ludzi do Internetu? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Na pewno jest to możliwość swobodnego, niczym nieskrępowanego dostępu do niezliczonej ilości informacji oferowanych przez internetowe serwery na całym świecie. ?W zasięgu ręki? mamy: katalogi bibliotek, słowniki i encyklopedie, naukowe bazy danych, teksty przepisów prawnych, notowania giełdowe, zdjęcia z sond kosmicznych, satelitów meteorologicznych i mnóstwo innych materiałów, z których wiele jest niemożliwych do uzyskania z innych źródeł. Znaczna większość tych informacji jest przy tym udostępniana za darmo i bez jakichkolwiek formalnych ograniczeń. Możliwości Internetu są nieograniczone. Jednym ?kliknięciem? myszki możemy na przykład odwiedzić stronę księgarni czy wydawnictwa i za pomocą sieci zamówić wybrane książki. Możemy również zamówić kwiaty czy najnowszy model BMW. W ten sposób oszczędzamy zarówno czas i pieniądze, gdyż cena towaru może być niższa o marżę hurtownika czy dealera. Widzimy więc, że rozmaitość ofert handlowych zamieszczanych w Internecie jest ogromna. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi nam katalog stron WWW - jeden z wielu rodzajów organizacji adresów i kategoryzacji stron internetowych. W katalogach autorzy stron lub inne osoby zgłaszają stronę, zazwyczaj z krótkim opisem, po czym zostaje ona, zwykle po przejrzeniu, wpisana na listę pod danym hasłem. Największym katalogiem jest DMOZ. DMOZ to katalog stron internetowych tworzony przez ochotników z całego świata (kilkadziesiąt tysięcy osób). Bardzo popularny w ostatnim czasie stał się również katalog stron Szukarka.Net.

Kolejnym z walorów Internetu jest możliwość szybkiej i sprawnej komunikacji z dowolnym użytkownikiem sieci, choćby znajdującym się na drugim końcu świata. Poczta elektroniczna to naprawdę bardzo pożyteczny wynalazek. Ten sposób komunikacji ?bije na głowę? wszystkie inne sposoby porozumiewania się na odległość. Tradycyjna poczta kosztuje, natomiast email jest zupełnie darmowy. Wysłanie listu elektronicznego i dostarczenie go trwa kilka sekund (wiemy, że w tradycyjnej metodzie wymaga to o wiele więcej czasu). Internet przewyższa wygodą, uniwersalnością i niskimi kosztami również telefon czy faks.
Trzecim bardzo ważnym atutem Internetu - związanym z celem mojej pracy - jest to, że jako powszechne medium komunikacyjne (bo niewątpliwie tak właśnie trzeba obecnie tę sieć traktować) jest on przekaźnikiem dwukierunkowym. Tutaj każdy może opublikować własne pomysły, opinie i ogłaszać je dosłownie całemu światu.

Umiejętne wykorzystanie Internetu sprawia, że staje się on czymś fascynującym i magicznym. Dla niego nie ma znaczenia, czy dane są transmitowane z drugiej półkuli czy z sąsiedniego miasta, gdyż Internet nie uznaje granic. Dzięki niemu Ziemia staje się na prawdę globalną wioską.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena