Budowa domu wiąże się nie tylko poświęceniem ogromu pieniędzy i czasu. Nie można również zapomnieć o formalnościach, jakich należy dopełnić, aby całe przedsięwzięcie mogło dojść do skutku. Niektóre z nich mogą być mniej lub bardziej uciążliwe, jednak nie są do ominięcia.

Data dodania: 2016-02-22

Wyświetleń: 1006

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy należy zadbać o:

- pozwolenie na budowę – jest to warunek najważniejszy. Aby zdobyć zgodę należy złożyć stosowny wniosek w urzędzie. Powinien się w nim znaleźć projekt nieruchomości, wraz ze wszystkimi uzgodnieniami, pozwoleniami oraz opiniami. Konieczny będzie również dokument potwierdzający prawo własności lub umowa dzierżawy dotyczące gruntu, na którym ma powstać dom, a także opcjonalnie decyzję ustalającą warunki zabudowy. Czas oczekiwania na decyzję wynosi do miesiąca czasu, jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach urząd może go przedłużyć do 65 dni;

- dodatkowe pozwolenia – niezbędne są jedynie w przypadku, kiedy zamierzamy wybudować dom na terenie wpisanym do rejestru zabytków – wtedy konieczna jest zgoda konserwatora. Dodatkowe dokumenty trzeba będzie również przedłożyć, jeśli niezbędne będzie wyłączenie części gruntu z produkcji rolnej. O dodatkowe pozwolenia będzie trzeba się starać w przypadku zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań technicznych podczas budowy.

Zdobycie pozwolenia na budowę jest oczywiście najważniejszym, ale nie jedynym krokiem, który należy wykonać decydując się na budowę domu.

Nie można również zapomnieć o:

- kierowniku budowy – tę funkcję może sprawować wyłącznie osoba ze specjalnymi uprawnieniami. To właśnie kierownik budowy odpowiedzialny będzie za zorganizowanie budowy domu, dbanie o prawidłowy i zgody z prawem przebieg każdego z etapów oraz zapewnienie bezpieczeństwa poprawności technicznej. Najbezpieczniej jest, kiedy funkcję tę sprawuje od początku do końca jedna osoba;

- zawiadomieniu o rozpoczęciu budowy – składa się w je w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego co najmniej na tydzień przed planowanym rozpoczęciem budowy;

- ostemplowaniu dziennika budowy – należy go zarejestrować i ostemplować w urzędzie, który wydał pozwolenie na budowę;

- montażu tablicy informacyjnej – w jak najbardziej widocznym miejscu. Powinny się na niej znaleźć informacje takie jak numer pozwolenia na budowę, numer telefonu czy dane adresowe.

Jak można zauważyć, jest tego sporo i osoba, która buduje dom po raz pierwszy, czyli zdecydowana większość, powinna zastanowić się nad zleceniem budowy deweloperowi, który dzięki pełnomocnictwom, dopełni formalności i będzie czuwał nad przebiegiem prac.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena