Każdy biznes niesie ze sobą ryzyko związane zarówno z wewnętrzną organizacją działań firmy, jak i z czynnikami niezależnymi, do których możemy zaliczyć  kontrahentów.

Data dodania: 2015-06-06

Wyświetleń: 1416

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nieuczciwy partner biznesowy – jak odzyskać długi

 Jak postępować w przypadku, gdy to właśnie nasi partnerzy biznesowi narażają nasz interes na straty? Jak radzić sobie z ich nieuczciwością?

Sprawdź swojego kontrahenta, zanim podpiszesz kontrakt

Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto dokładnie zweryfikować naszego kontrahenta.  Możemy to uczynić sprawdzając między innymi jego wpis do ewidencji działalności gospodarczej bądź KRS, a także żądając okazania zaświadczenia z urzędu skarbowego o niezaleganiu w płatnościach skarbowych oraz zaświadczeniu z ZUS o niezaleganiu w opłatach składkowych. Dobrym posunięciem będzie również sprawdzenie kontrahenta w rejestrze dłużników.

Można zastosować również odpowiednie zabezpieczenia rzeczowe lub osobowe w podpisywanych kontraktach.

Jak odzyskać długi od kontrahenta

Jeśli okaże się, że nasz partner biznesowy zalega z płatnością, mamy kilka możliwości postępowania. Po pierwsze należy wysłać do niego monit, który informuje go o wystąpieniu zaległości w płatnościach.  

W przypadku, gdy kontrahent nie podejmie żadnych działań i zwyczajnie zlekceważy nasze upomnienie, możemy mu wysłać wezwanie do zapłaty, w którym mamy prawo umieścić również informację, iż w razie braku spłaty zaległości przekażemy informację do np. krajowego rejestru dłużników.

Gdy powyższe kroki nie przyniosą skutku, pozostaje nam skierowanie sprawy na drogę sądową.

Odzyskiwanie długów na drodze sądowej

W tym przypadku konieczne będzie skontaktowanie się z adwokatem, który specjalizuje się w sprawach dotyczących windykacji. Sprawy tego typu bywają bardzo skomplikowane i mogą trwać latami, dlatego warto mieć pod ręką profesjonalną pomoc prawną.

Sprawy o odzyskanie długów na drodze sądowej mogą odbywać się w formie postępowania nakazowego, upominawczego bądź uproszczonego.

Po ogłoszeniu prawomocnego wyroku sądu z klauzulą wykonalności, możliwe jest wszczęcie postępowania komorniczego przeciwko naszemu dłużnikowi, co w niektórych przypadkach może wiązać się z kolejnymi miesiącami czy nawet latami oczekiwania na odzyskanie długu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena