Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że wraz z szeregiem udogodnień, jakie niosą za sobą urządzenia elektroniczne permanentnie niemal połączone z siecią, idzie co najmniej tyle samo, a nawet więcej, zagrożeń. O czym zapominamy najczęściej zachłystując się nowymi możliwościami?

Data dodania: 2013-08-03

Wyświetleń: 1564

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Informatyzacja aut to jeden z największych potencjalnych problemów, z którymi będziemy się zmagać już niebawem. Wyobraźcie sobie sytuację, w której zbliżając się do ruchliwego skrzyżowania nagle poczujemy, że mamy zablokowane hamulce. Awaria? Przecież nie dalej jak miesiąc temu robiliśmy przegląd. Po wypadku oględziny przeprowadzane przez odpowiednie służby potwierdzają nasze wcześniejsze przypuszczenia – hamulce od strony technicznej były jak najbardziej sprawne. Co zatem zawiodło? Ktoś włamał się do naszego systemu i zdalnie przejął kontrolę nad samochodem. Przerażające? Jeszcze jak…

2. Jeszcze dwa lata temu kilku hakerów znalazło sposób, by podsłuchiwać rozmowy znajdujące się w zasięgu wartego około 5000 złotych sprzętu. Dziś przygotowania do tej operacji mogą się zamknąć w kwocie do 1000 złotych – to cena zupełnie akceptowalna dla kogoś, kto bardzo chce podsłuchać, o czym rozmawiamy każdego dnia. Największym zagrożeniem tego typu jest fakt, że nigdy możemy się nie dowiedzieć, że ktoś nas podsłuchiwał.

3. Również niemile możemy być zaskoczeni, kiedy ktoś – robiąc nam na złość – wyciągnie z odmętów sieci zdjęcie, które kiedyś tam nieopatrznie wrzuciliśmy. Dziubki, głupie miny czy też zdjęcia dokumentujące wakacyjne szaleństwa da się jeszcze przeboleć. Jeśli jednak zupełnie przypadkowo udostępnimy (np. za pomocą telefonu) swoje prywatne fotografie czy też zdjęcia obrazujące nasze nie do końca zgodne z prawem postępowanie możemy mieć poważne problemy.

4. Kolejnym zagrożeniem są urządzenia drukujące obiekty 3D. Przywykliśmy już do tego, że nasze drzwi są zabezpieczane również elektronicznymi zaporami, pogodziliśmy się również z faktem, że być może jakiemuś zdolnemu hakerowi uda się je obejść, niemniej do otwarcia drzwi pozostaje jeszcze fizyczny zamek. Tymczasem istnieją już aplikacje, które w połączeniu z drukarkami 3D potrafią wygenerować klucz, dzięki któremu nasze mieszkanie stanie przed złodziejem otworem.

5. Mieszkasz w inteligentnym domu – do sieci podłączony jest telewizor, termostat czy też system nawodnienia. Kiedy ktoś będzie cię oglądać, jak siedzisz przed telewizorem, pewnie nawet się nie zorientujesz – kiedy jednak zaczniesz się pocić i nagle zorientujesz się, że temperatura w domu jest wyższa o kilkanaście stopni niż być powinna, możesz być pewien, że ktoś steruje twoim domem z zewnątrz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena