Utrata pracy, bezrobocie, poszukiwanie nowego pracodawcy, zmiana miejsca zamieszkania, zmiana zawodu, są to etapy, które zna każdy aktywny zawodowo człowiek. W dzisiejszych czasach można by powiedzieć, że to standard. Niepewność zatrudnienia, wynika z niezrozumiałych często zmian gospodarczych. 

Data dodania: 2013-06-17

Wyświetleń: 1704

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak znaleźć pracę 10 efektywnych zasad

 Pracodawcy dwoją się i troją, żeby uzyskać przychód. Pracownicy czworzą się stając na szczytach kreatywności, żeby zachować stanowiska pracy. 

Jak znaleźć pracę na obecnym rynku 

Taka sytuacja uczy pokory i odpowiedzialności za umiejętności i zachowanie zawodowe. Bywa, że patologii i nerwicowych zachowań. Aby z sukcesem przejść przez szukanie pracy, trzeba poznać kilka zasad. Należy stosować zasady, abyposzukiwanie pracy było planem działania a nie efektem przypadkowych działań. 

Zasada pierwszaDopuścić do świadomości fakt, że straciłeś/aś pracę.

Wydaje się to drobiazgiem, jednak jak pokazuje praktyka nie jest to takie proste. Pojawiają się zachowania zaprzeczające faktom. Niestety, bardzo skutecznie nie pozwalają one na pogodzenie się z sytuacją. To z kolei utrudnia pójście dalej w poszukiwaniu pracy. A kolejnym krokiem jest poszukiwanie pracy.

Zasada druga

Masz prawo do dowolnego przeżycia utraty pracy.

Powodów, jakie miały wpływ na taki stan rzeczy może być wiele, od likwidacji stanowiska pracy po zachowanie sprzeczne z kodeksem pracy. Nie oznacza to, że nie wolno Ci na zachować się według własnego uznania. Moment samotności, odreagowania, swobodnego zachowania będzie na miejscu. Ważny jednak jest tu umiar, a miarą zachowanie szacunku do własnej osoby.

Najważniejszą rzeczą podczas szukania pracy jest świadomość, że zmiany w zatrudnieniu są czymś normalnym, co każdego człowieka spotyka na jego zawodowej drodze.

Zasada trzecia

Tnij koszty.

Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, kiedy masz zagwarantowane dochody na odpowiednim dla Ciebie poziomie. Czyli, jeżeli masz np. pasywny przychód, na poziomie, co najmniej z okresu zatrudnienia lub zbliżone, możesz pominąć ten punkt. W przeciwnym przypadku rozważ te rozwiązania.

Tam gdzie jest to możliwe szukaj tańszych rozwiązań: 

  • zakupy artykułów pierwszej potrzeby kupuj na promocjach (stanowią istotną część wydatków),
  • unikaj zbędnych wydatków (rzeczy, bez których możesz spokojnie żyć w okresie szukania pracy),
  • pożyczaj pieniądze tylko w przypadku wyjątkowej konieczności,
  • przy wydawanie pieniędzy kieruj się zasadą, najpierw to, co niezbędne do życia,

Zasada czwarta

Utrzymuj kontakty ze znajomymi.

Choćby nie wiem jak było Ci niezręcznie z powodu braku zatrudnienia, to nie odwracaj się od swoich dotychczasowych wartościowych znajomych i przyjaciół. Życie bywa przewrotne, a fortuna kołem się toczy. Być może ktoś z nich zna oferty pracy w Polsce lub za granicą.  

Zasada piąta

Jeśli masz wątpliwości, działaj.

Receptą na zdecydowaną większość kłopotów jest działanie. Szukanie pracy nie jest tu wyjątkiem. Bądź aktywny, szukanie pracy to trudne zajęcie. Na początek możesz zacząć od: google oferty pracy oraz Gazeta Wyborcz praca.  

Zasada szósta

Koncentruj się na tym, co nastąpi, a nie na tym, co się już wydarzyło.

Chodzi tu, o racjonalną ocenę rzeczywistości i pozytywne patrzenie przed siebie. Można to porównać do jazdy samochodem. Jeżeli nie masz prawa jazdy, to ten przykład pokaże, jak to należy rozumieć.

Przednia szyba w samochodzie jest zdecydowanie większa niż boczne i tylne lusterko. W takich proporcjach należy patrzeć w życiu. Większość myśli koncentrować na przyszłości, a z przeszłości brać istotne doświadczenia.

Jeżeli podejmiesz decyzję, że chcesz pozostać przy swoim dotychczasowym zawodzie, odwróć się, przeanalizuj, co dobrego zadziało się w Twoim życiu zawodowym. Odpowiedz na pytanie, co możesz zrobić lepiej i rozwijaj się zawodowo w swojej branży.

Z kolei, decyzja o zmianie zawodu, oznacza przygotowanie się na większe falowanie emocji. Warto przygotować do tego, choćby poprzez zaznajomienie się z rodzajem emocji i ich wpływem na organizm. 

Zasada siódma

Szukanie pracy jest to cel do osiągnięcia.

Jeżeli tak, to określ następujące elementy: 

  • W jakim zawodzie chcesz się realizować?
  • Jakie powinienem mieć umiejętności, żeby wykonywać ten zawód?
  • Gdzie będą szukał pracy?
  • Ile czasu daję sobie, aby znaleźć pracę? 

Ostatni punkt brzmi odrobinę dziwnie, jednak Twoja zgoda na ślimaczenie się przy szukaniu pracy, przełoży się na mierne efekty. Należy tu określić datę, do której dajemy sobie czas na podjęcie pracy. 

Zasada ósma

Konsekwencja jest obowiązkowym działaniem przy osiąganiu celów.

Określenie szukania pracy, jako cel, ma swoje konsekwencje. Wspaniałą informacją będzie to, kiedy zaraz po rozpoczęciu szukania pracy, znajdziesz ją. Zwykle jednak jest odwrotnie. Zwłaszcza, kiedy rynek jest “wymagający” (liczba kandydatów przewyższa propozycje pracodawców).

Przygotuj się na trudne rozmowy, weź pod uwagę nieudane spotkania, wymagające negocjacje pensji oraz elastyczne podejście do pracy. Może się okazać, że będziesz zmuszony/na podjąć pracę w okresie przejściowym poniżej własnych kwalifikacji. 

Zasada dziewiąta

Profesjonalista od rekrutacji widzi więcej, niż sam jesteś w stanie zobaczyć.

Umiejętność obiektywnego spojrzenia na siebie, swoje umiejętności oraz obszary do poprawy jest dużą sztuką. Jest to naturalne, ponieważ, chcemy, przynajmniej w większości przypadków, widzieć w sobie same pozytywy. Trudno nam się słucha i ogląda, że nie mamy racji. Zwykle tak samo jest w przypadku szukania pracy.

Rozważ zlecenie napisania CV i listu motywacyjnego zawodowcom. Przemyśl umówienie się na spotkanie i wideo porady, dzięki którym uświadomisz sobie swoje atuty i umiejętności. To będą dobrze zainwestowane pieniądze. 

Zasada dziesiąta

Ucz się, próbuj, wykonuj, doświadczaj i wyciągaj wnioski z wykonywanej pracy.

Jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie człowiek osiąga w życiu to doświadczenie. Pozwala to na bardziej świadome podejmowanie decyzji, co ma przełożenie na zwiększenie komfortu życia.

Czas poświęcony na znalezienie pracy, wynajdywanie ofert, znajdywanie kreatywnych sposobów na zaprezentowanie się pracodawcy jest zajęciem tak samo angażującym człowieka, jak normalna praca na stanowisku.

Pracujesz? Wspaniale. Pamiętaj, jednak, wcześniej lub później staniesz przed koniecznością lub chęcią zmiany pracy. Nadszedł ten moment? Wykorzystaj dni wolne na poszukiwanie pracy, a także swoje doświadczenie, żeby proces szukania pracy był prostszy. 

Człowiek dostaje to, na co uważa, że zasługuje. 

Z całego serca, życzę Ci znalezienia pracy, zmiany zawodu, rozwoju osobistego i szczęścia. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena