Badania ginekologiczne wykonywane powinny być, o ile lekarz nie zaleci inaczej, raz w roku. Dzięki temu każda kobieta ma możliwość na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Przede wszystkim jednak jest to szansa na wyeliminowanie zagrożenia chorób takich jak rak szyjki macicy. 

Data dodania: 2012-09-24

Wyświetleń: 1295

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Badanie cytologiczne jest popularną nazwą badania rozmazu z szyjki macicy. Wykonywane jest ono profilaktycznie w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Badanie cytologiczne należy powtarzać raz do roku. Po utrwaleniu i zabarwieniu rozmazu lekarz jest w stanie pod mikroskopem ocenić stan i ewentualne zmiany komórek nabłonkowych. Poza możliwością kontrolowania zmian nowotworowych, badanie ułatwia ocenę hormonalną cyklu miesięcznego.

Rak szyjki macicy

Nowotwór złośliwy szyjki macicy może pojawić się w każdym wieku. Sam nowotwór poprzedza pojawienie się dysplazji szyjki macicy, znanej również jako wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy. Może ono ulec przekształceniu do formy nowotworu, sama w sobie nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowia.

Na rozwój raka szyjki macicy ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest aktywność seksualna kobiet nie posiadających stałego partnera, kiedy może dojść do zarażenia wirusem karcinogennym. Jest on przenoszony droga płciową i w wielu przypadkach jest odpowiedzialny za powstanie raka szyjki macicy. Innymi powodami powstania raka szyjki macicy są zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego lub rzęsistka. Stopień zagrożenia zwiększa się znacznie w przypadku palenia tytoniu – prawdopodobieństwo wystąpienia raka szyjki macicy wzrasta w tym przypadku 16-krotnie! Co ciekawe, rak szyjki macicy rzadziej występuje w społeczeństwach, gdzie powszechne jest obrzezanie. Udowodniono, ze zmniejsza ono ryzyko infekcji.

Wczesne stadia rozwoju raka szyjki macicy są praktycznie bezobjawowe, dlatego pacjentki tak długo zwlekają z wizyta u lekarza. Jest to poważny błąd, gdyś wcześnie wykryty pozwala na całkowite wyleczenie.

Czy istnieją wskazania do wykonania badań cytologicznych?

Wskazaniami do wykonywania regularnych badań cytologicznych jest występowanie nowotworu szyjki macicy w rodzinie. Również kobiety, które nie posiadają stałego partnera powinny wykonywać je raz lub dwa razy do roku.

Sygnałem do wykonania badań są krwawienie i upławy. Jeśli wynik cytologii wykaże jakikolwiek nieprawidłowości, lekarz zleci ponowne badanie. W przypadku uzasadnionych podejrzeń choroby wykonywana jest również kolposkopia, pozwalająca przyjrzeć się ściankom szyjki macicy. Leczenie raka szyjki macicy obejmuje radioterapię, chemioterapię oraz zabiegi chirurgiczne.

Regularne wykonywanie badań, jak również badanie cytologiczne pozwoli na wczesne wykrycie oraz podjęcie skutecznego leczenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena