Hemoroidy, inaczej też zwane są żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. To bardzo poważna dolegliwość, na którą cierpi wiele dorosłych osób.

Data dodania: 2012-08-07

Wyświetleń: 1692

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pojawienie się hemoroidów ma bezpośredni wpływ z nieprawidłowym funkcjonowaniem żył. Zazwyczaj chodzi o zwężenie tych naczyń, a nawet całkowitą ich niedrożność. Takie przewlekły stan sprzyja powstawaniu hemoroidów oraz ich rozwojowi. Poza tym za czynniki ryzyka uważa się między innymi: siedzący tryb życia, zbyt częste zaparcia lub biegunki, nadciśnienie oraz ciąża. Jeżeli jednocześnie pojawia się kilka tych czynników, istnieje większa szansa, że wystąpią hemoroidy.

Po czym poznać, że to nieprzyjemne schorzenie dotyczy również nas? Istnieje grupa podstawowych, charakterystycznych objawów, dzięki którym można rozpoznać chorobę. Przed wszystkim odczuwa się dosyć szybko pieczenie, swędzenie, a nawet ból w okolicach odbytu. Nasila się on zwłaszcza podczas wypróżniania, które wraz z rozwojem choroby staje się czynnością nieprzyjemną. Poza tym obserwuje się też częstsze występowanie zaparć. W oddanym kale widoczna jest krew lub śluz. Nawet jeśli te objawy nie wydają nam się zbyt istotne, warto zwrócić się o pomoc do lekarza i nie lekceważyć żadnego z opisanych wyżej sygnałów.

Jeżeli hemoroidy nie jest zbyt duże i szkodliwe dla zdrowia, wystarczy zastosować jedynie leczenie farmakologiczne. Ważna jest zmiana trybu życia, należy unikać potraw prowadzących do zaparć i zrezygnować ze zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji. Może się jednak okazać, że hemoroidy wymagają leczenia operacyjnego, wówczas do akcji wkracza chirurg, który usuwa żylaki w okolicach odbytu.

Niestety, hemoroidy pojawiają się dosyć często, dlatego warto dbać o odpowiednią dietę i co szczególnie ważne, o higienę osobistą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena