Nauka w domu może być bardzo efektywna, jednak często zdarza się, że brak nam motywacji, czasu lub warunków do przyswajania dużej ilości materiału.

Data dodania: 2010-03-30

Wyświetleń: 2451

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większość osób najwięcej wiedzy zdobywa w domu. Już od najmłodszych lat, uczniowie uczą się na sprawdziany, odrabiają prace domowe w domowym zaciszu. Coraz więcej ludzi korzysta także z usług e-learningu, czyli nauki za pośrednictwem Internetu, która także najczęściej odbywa się w domu.

Kiedy mamy chęć i motywację do nauki, bardzo często zauważamy, że po prostu nie starcza nam dla niej czasu, bądź też po kilku godzinach nauki, tracimy nasz zapał i wolimy włączyć telewizor, czy zagrać na komputerze. Według badań, człowiek potrafi w pełni się skoncentrować jedynie przez około 40 minut. Powinniśmy więc zrobić wszystko, aby każdą naszą chwilę na naukę wykorzystać jak najbardziej efektywnie, bez względu na to, czy przygotowujemy się do ważnego egzaminu, czy też podnosimy swoje kwalifikacje korzystając ze szkoleń internetowych. Jak jednak to osiągnąć, jak samodzielnie przyswajać więcej wiedzy w domowym zaciszu?

Pierwszą, niezbędną czynnością jest znalezienie odpowiedniego miejsca do naszej nauki. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak nasze otoczenie wpływa na nasz mózg oraz na naszą zdolność do pochłaniania wiedzy. Jeżeli uczymy się z wykorzystaniem komputera, uprzątnijmy swoje biurko. Niech nic nie rozprasza naszej uwagi. Wyłączmy grający obok telewizor oraz muzykę (zdecydowana większość osób osiąga słabsze wyniki, kiedy słucha muzyki). Tak zaplanujmy swój czas, aby w trakcie nauki nikt ani nic nam nie przeszkadzało.

Jeżeli zauważymy, że mamy kłopoty z koncentracją, nie potrafimy skupić się na nauce, być może warto zaopatrzyć się w odpowiednie suplementy diety. Wielu osobom pomaga na przykład lecytyna, która jest bardzo ważnym elementem składowym mózgu, a dostępna w każdej aptece bez recepty. Powinniśmy testować także, o jakiej porze najlepiej przychodzi nam nauka. Jedni wolą poranne sesje, inni zaś preferują późne, nocne godziny. Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena