Odbiór odpadów komunalnych, czyli tych wytwarzanych w gospodarstwach domowych ma mniejszy niż wydawałoby się udział w ogólnej liczbie wytwarzanych odpadów. Szacuje się, że jedynie około 10-15 % produkowanych odpadów pochodzi z gospodarstw domowych.
Odpady wytwarzane jednak w gospodarstwach domowych bywają jednak bardzo zróżnicowane, wiele z nich jest biodegradalnych, ale duża część nie ustępuję ciężkim odpadom przemysłowym (baterie, akumulatory, sprzęt elektroniczny). Dlatego niezwykle ważna jest nauka segregowania odpadów domowych, a na drugim miejscu odpowiedni technicznie i technologicznie odbiór odpadów.
Segregacja odpadów w krajach wysokorozwiniętych nie jest już niczym niezwykłym i praktycznie w każdym domu znajdziemy pojemniki z na odpowiednio posegregowane odpady, które wspomagają skuteczny i ekologiczny odbiór odpadów. Zazwyczaj dzieli się je na odpady spożywcze, plastyki, szkło i papier. Na osiedlowych śmietnikach często można znaleźć również pojemniki na inne odpady np. metalowe, czy specjalnie kubły, do których wrzucane są niezwykle niebezpieczne zużyte baterie i akumulatory.
Częściej również spożywcze są używane do nawożenia pół uprawnych. Odchodzenie od używania chemicznych środków użyźniających pomaga w efektywnym wykorzystywaniu odpadów.