Na pewno zastanawiasz się jaka pozycja w czasie snu będzie dla Ciebie najwygodniejsza, a zarazem bezpieczna dla maleństwa spokojnie rozwijającego się w Twoim brzuchu. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Data dodania: 2009-02-08

Wyświetleń: 8445

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na pewno zastanawiasz się jaka pozycja w czasie snu będzie dla Ciebie najwygodniejsza, a zarazem bezpieczna dla maleństwa spokojnie rozwijającego się w Twoim brzuchu. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Sen na brzuchu…
We wczesnym okresie ciąży jest zarówno wygodny (jeśli kobieta przywykła do spania w tej pozycji) jak i nie zagraża dziecku, które jest dobrze zabezpieczone. W późniejszych miesiącach ta pozycja staje się jednak zdecydowanie niewygodna – ze względu na zwiększające się rozmiary brzucha spanie w tej pozycji staje się po prostu niemożliwe. I dzieje się to na tyle wcześnie, że nie trzeba się obawiać o bezpieczeństwo płodu.

Sen na plecach…
We wczesnych tygodniach ciąży (pierwszy trymestr) spanie na plecach jest zupełnie bezpieczne (szczególnie jeśli jesteś zdrowa, a twoja ciąża rozwija się normalnie), jednakże kiedy mija 20 tydzień ciąży lekarze odradzają tą pozycję (nawet na kilkuminutową drzemkę czy odpoczynek na kanapie). Szybko rosnąca macica zaczyna uciskać kręgosłup, jelita i dużą żyłę, którą powraca krew z dolnych partii ciała do serca. Rezultatem spania w tej pozycji mogą byś problemy z funkcjonowaniem Twojego układu trawiennego, ból pleców, niskie ciśnienie krwi, a także ograniczenie dopływu krwi do rozwijającego się płodu.

Sen na boku…
Sen w tej pozycji (zwłaszcza na lewym boku) jest najbardziej polecany przez lekarzy i najbardziej wskazany dla Ciebie i Twojego dziecka. W tej pozycji lepiej się oddycha, poprawia się krążenie krwi i łatwiej zaopatruje rozwijające się dziecko w składniki odżywcze. Dobrze pracują także nerki, dzięki czemu rano nie będziesz miała obrzęków stóp. Aby było ci wygodniej możesz podłożyć sobie poduszkę pod biodro, albo między nogi. Możesz także zgiąć prawą nogę w kolanie i podciągnąć ją pod brzuch, podkładając pod nią ewentualnie poduszkę

Warto zapamiętać:
* Nie śpij zbyt długo w ciągu dnia – lepiej połóż się wcześniej i pośpij trochę dłużej jeśli będziesz czuła się zmęczona.
* Nie jedz wieczorem ciężkostrawnych potraw, które mogą powodować kłopoty z zaśnięciem, a później ciężki, przerywany sen.
* Lepiej będziesz spała jeśli w ciągu dnia trochę pospacerujesz po świeżym powietrzu i pogimnastykujesz się.
* Będzie Ci się lepiej (i zdrowiej) spało, jeśli przed snem przewietrzysz swoją sypialnię.

Więcej artykułów na temat ciąży, porodu opieki i wychowywania dziecka znajdziesz na portalu: http://www.nivena.pl
Licencja: Creative Commons
4 Ocena