Wilgoć
Częstym problemem wynikającym ze złych fundamentów jest wilgoć w podłodze. Mimo iż podłogi domów są najczęściej podnoszone ponad poziom gruntu nadal mogą występować z wilgocią. W tego typu przypadku powodem problemu może być niewłaściwy grunt lub nieprawidłowo wykonany drenaż. Pamiętajmy aby warstwa filtrująca pod betonową płytą wynosiła min 15 cm. Równie istotna jest także izolacja termiczna grubości min 20 cm położona pod całą płytą betonową.
Osiadanie budynku
Oznaką osiadania budynku są pęknięcia ścian. Nagłe pogorszenie się stanu drzwi oraz okien, które mogą się trudniej otwierać, może wskazywać na osiadanie budynku. Należy przy tym rozróżnić rysy powstałe w wyniku wysychania betonu od pęknięć powstałych w wyniku osiadania. Jeżeni pęknięcia po pewnym czasie się zatrzymały i się nie pogłębiają oznacza to, że pękanie zatrzymało się i może być naprawione. W przypadku dużych pęknięć konieczne jest rozebranie kawałka muru.
Zimno
Problem w podstacji zimna występuje najczęściej w wyniku niedopasowania fundamentów do konstrukcji budynków oraz w powstaniu szczelin w fundamentach które osiadają. W tych przysadkach zaleca się uszczelnienie powstałych pęknięć oraz obłożenie murów fundamentowych dodatkową izolacją