Czy zastanawiało Cię kiedykolwiek dlaczego jest tak, że kiedy wyślesz swoją aplikacje w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę tylko nieliczni pracodawcy skontaktują się z Tobą i zaproponują spotkanie?

Data dodania: 2008-12-27

Wyświetleń: 3635

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy zastanawiało Cię kiedykolwiek dlaczego jest tak, że kiedy wyślesz swoją aplikacje w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę tylko nieliczni pracodawcy skontaktują się z Tobą i zaproponują spotkanie?

Co sprawia, że jedno CV wzbudza zachwyt i zaciekawienie a inne od razu ląduje w koszu na śmieci?

Jest oczywiście wiele odpowiedzi na to pytanie. W niniejszym artykule przedstawię kilka trików, które przybliżą Cię do sukcesu w poszukiwaniu nowej, lepszej pracy.

Jaki jest największy błąd, który popełnia 99% osób starających się o nową posadę?

Najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić to napisać jeden szablon CV z wszelkimi informacjami na swój temat i wysłanie ich do wszystkich potencjalnych pracodawców.

Pomyśl co zrobi osoba, która od razu zauważy, że Twoje CV nie jest tak na prawdę odpowiedzią na jej ogłoszenie tylko zbiorem nieuporządkowanej masy informacji. Na przykład wysyłasz CV w odpowiedzi na ogłoszenie, w którym firma chce zatrudnić informatyka, a w Twoim CV jest informacja na temat tego, że ukończyłeś/aś kurs gotowania. Czy ta informacja będzie dla nich istotna?

Pamiętaj, że masz tylko 20 sekund na zrobienie pierwszego wrażenie i wypisywanie rzeczy niezgodnych z ich przeznaczeniem nie ma sensu. Musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów. Wysyłanie tego samego CV na wszystkie ogłoszenia skazuje Cię na porażkę.

Jak zatem rozwiązać ten problem:

1) Napisz podstawowy szablon CV, które będzie zawierał wszystkie najważniejsze dane na Twój temat - na tym etapie możesz pisać wszystko co wymyślisz. Szablon musi być poprawny gramatycznie i dobrze sformatowany. Zachowaj jego kopie na dysku - później będziesz przerabiać go pod określone ogłoszenie

2) Przeczytaj bardzo dokładnie (nawet kilka razy) ogłoszenie, na które odpowiadasz. Ten krok może się wydawać dość oczywisty, ale zapewniam Cię, że większość ludzi nie czyta ze zrozumieniem i nie jest w stanie później przywołać dokładnych słów których używał autor ogłoszenia. Słowa kluczowe są tu bardzo ważne. Aby wywrzeć wpływ na odbiorcę musisz używać tego samego języka, którym on się posługuje.

3) Wykasuj wszystkie zbędne informacje - np. te, które nie odpowiadają danym kryteriom zaproponowanym przez pracodawcę

4) Wypisz dokładnie wszystkie najważniejsze słowa kluczowe, których użył autor ogłoszenia.

5) Użyj tych samych słów w swoim CV i po prostu pogrub je. Jeśli w ogłoszeniu jest mowa o umiejętności obsługi Systemów Zarządzania Treścią to nie pisz, że potrafisz obsługiwać systemy CMS. Może się wydawać, że to jedno i to samo, ale takie niuanse są bardzo istotne.

6)I pamiętaj!: Najważniejsze informacje zawsze umieszczaj na samej górze.

Powyższe porady pochodzą z kursu Sztuka Pisania CV, w którym poznasz więcej trików, które nauczą Cię jak napisać CV.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena