Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej – czyli systemu umożliwiające odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń i ogrzewania nim powietrza wtłaczanego – stają się standardem we współczesnym budownictwie. Czy ich stosowanie jest ekonomicznie opłacalne? Czy rekuperacja daje rzeczywiste oszczędności?

Data dodania: 2023-10-17

Wyświetleń: 257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nie trać pieniędzy postaw na nowoczesną rekuperację w domu i firmie!

System rekuperacji – na jakie oszczędności można liczyć?

Zastosowanie systemu rekuperacji z odzyskiem ciepła pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na ponowne ogrzewanie powietrza wtłaczanego nawet na poziomie 95%. Wszystko zależne jest od rodzaju wymiennika, jaki zastosowany będzie w jednostce centralnej rekuperacji, termoizolacyjności budynku oraz jakości montażu instalacji. Hurtownia rekuperacji Szczecin zapewnia szeroki wybór rekuperatorów wysokiej jakości z wszystkimi typami wymienników, co gwarantuje możliwość dopasowania idealnej jednostki do wymagań danego obiektu i preferencji jego użytkowników. Nie zawsze bowiem maksymalny odzysk ciepła będzie ekonomicznie opłacalny.

Odpowiedni montaż gwarancją zysku

Zakup najwyższej jakości materiałów, elementów i urządzeń do systemu rekuperacji nie gwarantuje najwyższej wydajności instalacji. Dlaczego tak się dzieje? Do uzyskania efektywnej cyrkulacji powietrza i odzysku ciepła konieczne jest bowiem uzyskanie jak najlepszej szczelności połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami, jak rury wentylacyjne spiro, łączniki czy elementy końcowe wentylacji. Tylko w przypadku prawidłowego i trwałego łączenia oraz odpowiedniego odizolowania cieplnego instalacji, możliwe jest skuteczne transportowanie powietrza do i na zewnątrz budynku, bez strat przesyłowych czy wychłodzenia miejscowego instalacji — co bezpośrednio przekłada się na zmniejszony odzysk ciepła.

Charakterystyka budynku a oszczędzanie z rekuperacją – o czym pamiętać, by zyskać jak najwięcej?

Samo zamontowanie rekuperacji nie daje gwarancji natychmiastowych, bardzo wysokich wartości odzysku ciepła. Rekuperator nie jest bowiem urządzeniem, które niweluje brak izolacyjności termicznej budynku – nie będzie w stanie zredukować strat ciepła, jakie generowane będą przez brak odpowiedniego ocieplenia nieruchomości – w szczególności dachu i ścian – czy nieszczelności, którymi ciepłe powietrze uciekać będzie z budynku, i którymi to zimne masy powietrza będą do niego zaciągane. Aby zmaksymalizować zyski z odzysku ciepła, koniecznym jest zadbanie o odpowiednią termoizolację obiektu. W przypadku budynku szczelnego i ciepłego wentylacja jest systemem, który odpowiada za większość start ciepła. Korzystanie wówczas z rekuperacji da możliwość nie tylko zredukowania tych strat, ale przede wszystkim ich zmiany w zyski – czyli odzyskanie ciepła, jakie byłoby bezpowrotnie tracone.

Oszczędności z systemem rekuperacji. Jakie kwoty wchodzą w grę?

Rekuperacja jest systemem zasilanym elektrycznie – zatem systemem, którego działanie samo w sobie przynosi koszty. Biorąc jednak pod uwagę odzysk energii cieplnej i wysokie koszty paliw opałowych – system rekuperacji umożliwia zaoszczędzenie zdecydowanie większej kwoty niż kwota wydatków na jej funkcjonowanie. Wartości zysku nie da się jednoznacznie określić – będzie ona bowiem zależna od charakterystyki danej nieruchomości, rodzaju stosowanego ogrzewania, rodzaju wymiennika ciepłą, mocy rekuperatora czy posiadania instalacji fotowoltaicznej – która w znaczący sposób zmniejszy koszty funkcjonowania wentylacji mechanicznej.

Rekuperacja – oszczędności nie tylko materialne i ekonomiczne

Oszczędzanie z systemem rekuperacji przekłada się nie tylko na zyski na ogrzewaniu. Instalacja dba bowiem również o jakość powietrza w pomieszczeniach, co bezpośrednio przekłada się na samopoczucie i zdrowie osób w nich przebywających. Dzięki rekuperacji zatem zredukować można zachorowalność – przede wszystkim na choroby górnych dróg oddechowych, układu immunologicznego czy objawy alergii – co bezpośrednio przełoży się na zmniejszenie kosztów leczenia własnego, jak i pracowników. Wysokiej jakości powietrze w budynku jest ponadto czynnikiem zwiększającym wydajność pracy i samopoczucie tak pracowników, jak i klientów, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia zysków z działalności.

Rekuperacja umożliwia uzyskanie wysokich oszczędności na ogrzewaniu, z jednoczesnym znaczącym podniesieniem komfortu i jakości życia w domu, firmie czy zakładzie produkcyjnym. To świetna inwestycja w zdrowie, budżet domowy i firmowy oraz środowisko naturalne – przy aktualnych dofinansowaniach i benefitach – warto jak najszybciej ją zainstalować.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena