Wraz z nadejściem ciepłych, słonecznych dni niezwykle ważne jest, aby zadbać o ochronę skóry naszych najmłodszych. Promienie słoneczne mogą przynieść wiele korzyści, takich jak syntezę witaminy D czy poprawę nastroju, jednak ich nadmiar może prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry, szczególnie u dzieci. Dlatego też przygotowaliśmy dziesięć niezawodnych wskazówek dotyczących ochrony skóry dziecka przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. 

Data dodania: 2023-07-14

Wyświetleń: 143

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

10 wskazówek dotyczących ochrony skóry dziecka przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.

Wiedza ta pomoże rodzicom i opiekunom zapewnić swoim pociechom bezpieczne i zdrowe lato pełne radości i przygód, jednocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia oparzeń słonecznych i innych schorzeń skórnych. Przyjrzyjmy się zatem tym kluczowym wskazówkom, które pozwolą nam chronić delikatną skórę naszych najmłodszych przed negatywnymi skutkami działania promieni słonecznych.

Nigdy przed ukończeniem 1 roku życia.

Najlepszym sposobem ochrony dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia jest niewystawianie ich bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.

Unikaj słońca w środku dnia.

Promienie słoneczne są najsilniejsze i najbardziej szkodliwe między godziną 12:00 a 16:00, więc zwłaszcza noworodek, ale także dziecko w wieku do 3 lat, pod żadnym pozorem nie powinno przebywać na słońcu o tej porze dnia.

Należy zakrywać większość ciała odpowiednią odzieżą.

W przypadku niemowląt i małych dzieci niezbędna jest czapka, okulary przeciwsłoneczne, spodnie i koszulka. Okulary przeciwsłoneczne powinny być odpowiednie, nigdy zabawki. Dla noworodków, niemowlaków marka Mulinek proponuje otulacze, kocyki bambusowe lub pieluszki muślinowe z bawełny organicznej, które znajdziesz pod adresem https://mulinek.pl/otulacze-muslinowe.html .

Wybierz krem przeciwsłoneczny przeznaczony specjalnie dla niemowląt i małych dzieci.

Od szóstego miesiąca życia możemy stosować filtry przeciwsłoneczne u dzieci, ale musimy upewnić się, że są one specjalnie dla nich opracowane. Innymi słowy, powinny być testowane pediatrycznie, mieć SPF większy niż 50, zapewniać odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB i IRA, uwzględniać rodzaj skóry i, jeśli to możliwe, zawierać filtry fizyczne, a nie chemiczne. Nakładaj je co dwie godziny i po każdej kąpieli. Wskazane jest również, aby wybrać taki, który jest wodoodporny.

Obserwuj dziecko.

W ten sposób będziesz w stanie wcześnie wykryć oznaki uszkodzeń słonecznych. Na przykład, nie przegap oznak nerwowości, zaczerwienienia skóry, pigmentacji. Skóra ma pamięć i uszkodzenia mogą również objawiać się w dłuższej perspektywie w postaci starzenia się skóry lub zwiększonego ryzyka czerniaka w wieku dorosłym. W związku z tym nie należy nakładać wody kolońskiej ani innych kosmetyków na skórę dziecka, ze względu na możliwość wywołania szkodliwych reakcji podczas ekspozycji na słońce. Należy również skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli dziecko przyjmuje leki, ponieważ niektóre z nich mogą powodować nadwrażliwość na światło.

Dbaj o nawodnienie dziecka.

Upewnij się, że pije wszystkie płyny, których potrzebuje, aby poradzić sobie ze słońcem i wysokimi temperaturami. Pamiętaj, że w tym wieku ich skóra nie jest tak skuteczna w regulowaniu temperatury ciała. Jeśli dziecko spożywa już pokarmy stałe, owoce są również wysoce zalecane ze względu na wysoką zawartość wody.

Wybierz miejsca, w których jest cień.

Drzewa, markizy, parasole — wszystko, co rzuca cień, chroni dziecko przed słońcem, choć należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem nawet w cieniu, ponieważ woda i piasek odbijają promienie słoneczne.

Sprawdź wskaźniki promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego.

Przed ekspozycją na słońce zaleca się sprawdzenie poziomu promieniowania. Istnieje wiele aplikacji, które na bieżąco podają poziom szkodliwego promieniowania. Ta informacja pomoże ci zaplanować rodzinne zajęcia na świeżym powietrzu i uniknąć ekspozycji w dni, w których poziomy promieniowania są najbardziej szkodliwe.

Nie trać czujności po lecie.

Słońce jest niebezpieczne przez cały rok, dlatego należy nadal chronić dzieci poza okresem letnim lub w pochmurne dni. Ponadto niektóre rodzaje zachmurzenia zwiększają zagrożenie słoneczne, podobnie jak wysokość nad poziomem morza.

Dawaj dobry przykład.

Staraj się uświadomić swoim dzieciom ryzyko związane z promieniowaniem, dając im dobry przykład. Jest to ważniejsze niż kiedykolwiek w przypadku dzieci w wieku od 12 lat, które są bardziej samodzielne i w wieku, w którym odpowiedzialność za fotoprotekcję zaczyna spadać na nie. Jeśli widzą, że dorośli w ich otoczeniu wystawiają się na słońce w odpowiedzialny sposób, jest bardziej prawdopodobne, że nabędą te nawyki i będą je stosować samodzielnie.

Podsumowanie

Odpowiednia ochrona skóry dziecka przed promieniowaniem słonecznym jest niezwykle istotna dla zapewnienia mu zdrowia i dobra. W niniejszym artykule przedstawiliśmy dziesięć kluczowych wskazówek, które pomogą rodzicom i opiekunom w dbaniu o delikatną skórę najmłodszych podczas letnich dni. Przypomnieliśmy o konieczności stosowania odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku ochrony, unikaniu ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach, używaniu ochronnych ubrań i nakryć głowy oraz regularnym nawadnianiu organizmu. Ponadto, zachęcamy do stosowania cieniutkich materiałów, które nie przepuszczają promieni UV, oraz do ochrony oczu za pomocą okularów przeciwsłonecznych. Podkreśliliśmy również znaczenie edukacji dzieci na temat właściwej ochrony przed słońcem oraz monitorowania ich czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Przestrzeganie tych wskazówek pomoże zapewnić naszym pociechom bezpieczne i radosne lato, wolne od negatywnych skutków działania promieni słonecznych. Pamiętajmy, że troska o skórę dziecka powinna być priorytetem każdego opiekuna, a zdrowie maluchów zależy od naszej odpowiedzialności i dbałości o właściwą ochronę przed słońcem.

Artykuł powstał we współpracy z marką Mulinek ❤️ Produkty dla dzieci.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena