W nowoczesnej kuchni trudno obecnie spotkać płyty grzewcze gazowe. Ba, nawet płyty elektryczne są coraz rzadziej wybierane. Płyta indukcyjna stawia nowe standardy, które trudno osiągnąć przy wykorzystaniu innej technologii. Jak działa płyta indukcyjna? Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Data dodania: 2023-05-09

Wyświetleń: 124

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego warto wybrać płytę indukcyjną?

Co się dzieje, gdy włączymy płytę indukcyjną?

Działanie płyty indukcyjnej opiera się na zupełnie innych mechanizmach, chociaż z wyglądu indukcja do złudzenia przypomina plytę elektryczną. Tradycyjna płyta grzewcza elektryczna nagrzewa się cała, dlatego łatwo przy gotowaniu o oparzenie. Płyta indukcyjna działa jedynie wtedy, gdy położymy na płytę garnek. Kluczowe jest tu pole magnetyczne, które generuje tak zwane prądy wirowe w naczyniu, nagrzewając jedynie miejsce, w którym stoi garnek. Reszta płyty indukcyjnej pozostaje zimna, więc gotowanie jest całkowicie bezpieczne. Bardziej zaawansowane technologicznie modele posiadają dodatkowe opcje, takie jak funkcja rozpoznawania średnicy garnka, wskaźniki ciepła resztkowego czy limit wysokiej temperatury.

Technologia indukcyjna - co zmieniła na lepsze?

Okazuje się, że gotując na płycie indukcyjnej oszczędzasz również czas. Szacuje się, że indukcja skraca czas gotowania nawet o 30%. Duża moc i równomierne rozprowadzanie ciepła gwarantuje więc szybsze przygotowywanie posiłków. Jedynym wymogiem płyt indukcyjnych jest stosowanie odpowiednich garnków i patelni, oznaczonych symbolem w kształcie pętelek, który nawiązuje do cewki indukcyjnej. Moc grzania jest tak efektywna, że zwykłe garnki mogą sobie z nią nie poradzić.

Płyty indukcyjne charakteryzuje nie tylko szybkość podgrzewania potraw, która może na początku zaskakiwać gotujących. Chociaż kuchenka indukcyjna jest droższa od elektrycznej czy gazowej, ten wydatek zwraca się w dłuższej perspektywie. Płyta indukcyjna zużywa mniej energii niż tradycyjna płyta kuchenna, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze rachunki. Indukcja ułatwiła także czyszczenie po gotowaniu, ponieważ nie ma otwartych palników ani wystających elementów. Domownicy są również dzięki niej bezpieczniejsi, przy braku otwartego ognia oraz mocnego nagrzewania całej płyty. Płyta indukcyjna oferuje też precyzyjną kontrolę temperatury, dzięki czemu możesz łatwo regulować temperaturę podczas gotowania.

Podłączenie płyty indukcyjnej - jak bezpiecznie rozpocząć gotowanie na płycie?

Płyty indukcyjne do zabudowy można zamontować samemu lub zlecić to zadanie zawodowym elektrykom. Wybierając tę drugą opcję, zyskasz nie tylko pewność prawidłowo przeprowadzonej instalacji, ale też dokumentację niezbędną do skorzystania z serwisu gwarancyjnego. Gdy wolisz podłączyć płytę indukcyjną samodzielnie, pamiętaj o sprawdzeniu zasilania. Zazwyczaj płyty indukcyjne Electrolux wymagają łącza o wysokim napięciu, takiego jak 230 V lub 400 V, w zależności od modelu. Skonsultuj się z elektrykiem, aby upewnić się, że masz odpowiednie zasilanie.

Przed rozpoczęciem podłączania płyty indukcyjnej dokładnie przeczytaj instrukcję montażu i wyłącz zasilanie w skrzynce elektrycznej. Następnie podłącz przewody elektryczne zgodnie z instrukcją obsługi i upewnij się, że wszystkie połączenia są stabilne oraz dobrze zaciśnięte. Teraz możesz zamontować płytę indukcyjną w blacie kuchennym. Sprawdź, czy jest ona odpowiednio dopasowana do blatu przed wykonaniem testu. Teraz możesz sprawdzić, czy płyta indukcyjna się uruchamia, czy można kontrolować temperaturę i czy wszystkie pola grzewcze działają.

Nowoczesna płyta grzejna - jakich funkcji szukać?

Wybór płyty indukcyjnej powinien opierać się nie tylko na dokładnym wymierzeniu blatu kuchennego. W kategorii płyty indukcyjne znajdziesz modele o licznych ułatwieniach, które pomogą w codziennym gotowaniu. Warto wybrać indukcję z funkcją booster, która pozwala na maksymalne zwiększenie mocy grzewczej. To przydatna opcja, gdy liczy się ekspresowe tempo przygotowania posiłku. Pożyteczna jest także technologia łączenia kilku pól, która pozwala podgrzać równomiernie naprawdę duże naczynia, np. do grillowania. Indukcja powinna posiadać także opcję blokady płyty, rozpoznawania wielkości naczynia, wskaźnik ciepła szczotkowego czy też czujnik temperatury.

Bezpieczeństwo użytkowania w Twojej kuchni 

Płyty indukcyjne do zabudowy Electrolux możesz zamontować zarówno w blacie nad szufladami jak i nad piekarnikiem Electrolux. Taką opcję gwarantuje między innymi model Bridge SLIM-FIT. To najcieńsza dostępna na rynku płyta indukcyjna. Każde pole grzewcze dostosowuje się do rozmiaru i kształtu Twoich naczyń dzięki technologii Infinite. Za pomocą przycisku Bridge możesz połączyć kilka stref grzewczych Infinite, by działaly jak jedna. To ułatwienie gotowanie w dużych lub wydłużonych naczyniach. Funkcja EcoTimer zwiększy wydajność płyty indukcyjnej, redukując zużycie energii pod koniec gotowania.

Płyta indukcyjna na stałe zagości w Twoim domu

Płyty indukcyjne Electrolux zużywają mniej energii, są bezpieczne nawet w domu pełnym dzieci, a gotowanie posiłków skracają do niezbędnego minimum. Zaoszczędzony czas i pieniądze możesz wydać na inne przyjemności, a pyszne jedzenie czekać będzie na Ciebie na kuchence indukcyjnej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena