W tym artykule porównamy ze sobą pompy ciepła monoblokowe oraz pompy ciepła typu split. Przyjrzymy się również, jak działają i czy mogą być instalowane przez majsterkowiczów lub profesjonalistów.

Data dodania: 2023-04-27

Wyświetleń: 120

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy pompy ciepła typu monoblok są lepsze niż pompy ciepła typu split?

Co to jest pompa ciepła?

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z pompą ciepła - to coraz popularniejsze urządzenie, które może być używane do ogrzewania i chłodzenia domu, a także do podgrzewania wody użytkowej. Pompy ciepła są dostępne w dwóch rodzajach: split i monoblok.

Pompy ciepła typu split mają zarówno jednostkę montowaną na zewnątrz domu, jak i jednostkę wewnętrzną, instalowaną w środku. Zaletą tego typu systemu jest fakt, że pozwala na rozdzielenie ich do dwóch różnych miejsc. Są one jednak mniej wydajne niż ich odpowiedniki monoblokowe, ponieważ wymagają dodatkowych przewodów i filtrów, które zmniejszają przepływ powietrza przez nie (a zatem zwiększają zużycie energii).

Systemy monoblokowe lub "single pack" łączą oba komponenty w jednej obudowie, co znacznie ułatwia instalację - nie musisz się martwić o prowadzenie rur wokół ścian lub sufitów!

Jak działa monoblokowa pompa ciepła?

W skrócie, monoblokowa pompa ciepła działa poprzez przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego. Wykorzystuje ona energię elektryczną do przemieszczania energii cieplneji i może być używana do ogrzewania lub chłodzenia domu.

W zimie urządzenie pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego poprzez wężownicę parownika. Następnie jest ono przekazywane do domu przez sprężarkę, która zamienia je w gorącą wodę lub parę (w zależności od rodzaju posiadanego systemu). Uzyskane w ten sposób ciepło jest rozprowadzane po całym domu.

Czy monoblokowe pompy ciepła są lepsze od pomp ciepła typu split?

Monoblokowe pompy ciepła są bardziej wydajne i łatwiejsze w instalacji.

Główna różnica między systemem monoblokowym a systemem typu split polega na tym, że ten pierwszy wykorzystuje jedną jednostkę zewnętrzną, która zawiera parownik i sprężarkę, podczas gdy ten drugi wykorzystuje dwa oddzielne elementy wyposażenia: wężownicę wewnętrzną (parownik) i zewnętrzną jednostkę sprężarki/skraplacza.

Systemy monoblokowe mają kilka zalet w porównaniu z jednostkami dzielonymi: są bardziej wydajne, ponieważ jest w nich mniej części, nie wymagają orurowania między komponentami, są łatwiejsze do zainstalowania przez wykonawców a sam montaż kosztuje mniej, ponieważ nie ma potrzeby stosowania dodatkowego wyposażenia, takiego jak przewody lub linie czynnika chłodniczego potrzebne w systemach dzielonych.

Kto może zainstalować monoblokową pompę ciepła, a kto pompę ciepła typu split?

Pompy ciepła typu monoblok są znacznie łatwiejsze w montażu niż pompy ciepła typu split, które są bardziej skomplikowane, gdyż przed rozpoczęciem instalacji samej pompy wymagają wielu prac związanych z orurowaniem. Montaż pompy ciepła typu split zajmie więcej czasu niż instalacja jednostki typu monoblok, jednak w obu przypadkach montaż powinien być wykonywany tylko przez profesjonalistów z doświadczeniem w tej dziedzinie.

Wybór pompy ciepła to odpowiedzialna decyzja, zalecamy zapoznać się z ofertą polskiego producenta - Defro, pod adresem: https://www.defro.pl/k,85,pompy-ciepla.html

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena