Każdy profesjonalny barman pracujący w klubie lub lokalu gastronomicznym musi dysponować szeregiem konkretnych akcesoriów, które pozwalają mu na sprawne przygotowywanie pysznych drinków oraz koktajli (nie tylko alkoholowych). Taki zestaw stanowi również świetne rozwiązanie w razie chęci urozmaicenia domowych przyjęć czy spotkań ze znajomymi. Z niniejszego artykułu dowiemy się, co powinien zawierać.

Data dodania: 2023-04-14

Wyświetleń: 175

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co powinien zawierać zestaw barmański? Omawiamy najważniejsze akcesoria barmana

Bez funkcjonalnego shakera ani rusz

Podstawowym elementem niezbędnym w procesie przyrządzania kolorowych drinków jest shaker, czyli specjalny pojemnik wykonany z wytrzymałej stali nierdzewnej. Służy on zarówno do precyzyjnego łączenia poszczególnych składników (poprzez energiczne wstrząsanie), jak i do schładzania napojów przed podaniem. Najbardziej rozpowszechnione są klasyczne modele trzyczęściowe, zwane fachowo cobblerami, które składają się z wysokiego kubka, głowicy wyposażonej w sitko oraz przykrywki. Ich kluczowa zaleta to łatwość kontrolowania zawartości podczas mieszania. Oto pozostałe rodzaje shakerów dostępnych na rynku:

  • bostońskie - obejmujące metalowy kubek i górną szklanicę; idealny wybór dla zaawansowanych barmanów
  • francuskie - wygodne dzięki opływowemu kształtowi, posiadają w swojej konstrukcji kubek mikserowy i przykrywkę
  • tin tin - zbudowane z nachodzących na siebie kubków o zróżnicowanej pojemności

Miarka, sitko i łyżka jako ogniwa niezwykle praktyczne

Oprócz shakera, kolejnym przydatnym akcesorium barmańskim jest dwustronna miarka (tzw. jigger), przeznaczona stricte do dokładnego odmierzania alkoholi, syropów owocowych i innych składników. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na to, aby jedna z czasz miała dwa razy większą pojemność od drugiej (np. 40 do 20% lub 50 do 25%), a na powierzchni znajdowała się czytelna podziałka. W przypadku shakerów pozbawionych sitka zachodzi też konieczność zakupu odrębnego urządzenia tego typu - najlepiej sprężynowego, ewentualnie cedzakowego. Bez niego nie istnieje bowiem możliwość skutecznego oddzielania kostek lodu, kawałków owoców ani ziół. Trzeci element będący znakomitym uzupełnieniem zestawu to długa łyżka barowa o spiralnej budowie, wyjątkowo pomocna przy mieszaniu drinków bezpośrednio w szklance bądź kieliszku. Ułatwia ona w szczególności komfortowe przygotowywanie wszelkich napojów warstwowych (pasiastych), gdyż zapobiega rozpryskiwaniu nalewanych proporcjonalnie składników.

Dodatkowe rozwiązania godne polecenia

Standardowy zestaw barmański należy z pewnością poszerzyć o muddler, czyli profesjonalny moździerz tłuczkowy służący do rozgniatania cytrusów i ziół. W codziennym użytkowaniu najlepiej sprawdzi się model stalowy zwieńczony gładką albo ząbkowaną głowicą. Ciekawym akcesorium jest ponadto nalewak dozownikowy, pozwalający na bezproblemowe przelewanie koktajli do naczyń. Musi być wyposażony w specjalny mechanizm kontrolujący strumieniowy przepływ cieczy. Jeszcze inne wartościowe elementy to:

  • ręczny wyciskacz do owoców (cytryn, grejpfrutów, mandarynek, limonek, pomelo)
  • nożyk do obierania skórek z cytrusów (inaczej zester)
  • szczypce do przenoszenia kostek lodu (gwarantują zachowanie optymalnej higieny pracy)
  • znaczniki do drinków (pełnią funkcję dekoracyjną, a przy okazji ułatwiają klientom identyfikację szklanek w ferworze imprezowego szaleństwa)
  • kostki stalowe przystosowane do schładzania napojów
  • kolorowe mieszadełka
  • korkociąg do wyjmowania korków z butelek wina

Oczywiście rozsądnym pomysłem jest także zaopatrzenie się w profesjonalne kieliszki, kufle i szklanki, książki z przepisami, plastikowe lub ekologiczne słomki, podstawki z drewna bambusowego, wiaderko do przechowywania lodu czy drobne rekwizyty ozdobne w postaci palemek, patyczków, szpilek, rimmerów i parasolek.

Jak wynika z niniejszego artykułu, barman realizuje swoje codzienne obowiązki z użyciem licznych akcesoriów o różnym przeznaczeniu. Umożliwiają one szybkie i wygodne przygotowywanie efektownych drinków, które z jednej strony skutecznie pobudzają zmysły, z drugiej zaś zapewniają doznania smakowe na najwyższym poziomie. Kompletując taki zestaw, warto uwzględnić przede wszystkim częstotliwość i miejsce jego wykorzystania. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena