Esport od jakiegoś czasu walczy o pozycję zaraz obok sportu tradycyjnego i w wielu przypadkach już się to prawie udało, co widać choćby po randze niektórych turniejów. Środowisko profesjonalnych gamerów jest jednak dość hermetyczne i żeby się do niego dostać, trzeba się za to zabrać w odpowiedni sposób.

 

Data dodania: 2022-11-29

Wyświetleń: 287

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zostać profesjonalnym esportowcem w Polsce?

5 najważniejszych kroków od amatora do profesjonalnego esportowca

Droga od amatora do profesjonalnego gamera jest dość długa, ale większość problemów można rozwiązać, skupiając się na pięciu najważniejszych aspektach. Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w chwili, w której zaczniesz trenować, wyniki staną się ważniejsze od przyjemności.

Skup się na jednej grze

Przykłady sportowców, którzy byli w stanie osiągać laury w różnych dyscyplinach, są nieliczne, a kiedy już się takie odnajdzie, to najczęściej się okazuje, że były to pokrewne dyscypliny. W esporcie jest tak samo: jeśli chcesz zostać doskonałym zawodnikiem, musisz skupić się na jednej grze. 

Na pewno dobrze by było, gdyby była to gra, która Ci się podoba, ale warto tu uruchomić myślenie strategiczne i jeśli wahasz się między kilkoma opcjami, wybierz tę grę, w której albo już jesteś lepszy, albo przynajmniej taką, w której łatwiej będzie wyćwiczyć odpowiedni poziom umiejętności.

Śledź najlepszych

To, co wypracujesz sam, będzie zawsze najważniejszą składową Twojego sukcesu, ale inspiracji u gwiazd eSportu, czyli zawodników, którzy już osiągnęli sukces. Wiele z tych osób udziela regularnie wywiadów, prowadzi własne kanały lub wypowiada się przy różnych okazjach. Niech nie będą oni dla Ciebie jedynym źródłem informacji, ale raczej cennymi dostawcami patentów i trików, które będziesz mógł tak zmodyfikować, żeby służyły Ci dobrze w Twojej grze. 

Pamiętaj, że choć gry między sobą się różnią, to pewne podpowiedzi, jakich udzielają profesjonaliści, będą dość podobne w poszczególnych dyscyplinach esportu. Dobrze więc będzie trzymać rękę na pulsie, oglądać różne turnieje i poznawać graczy. Możesz zrobić to na https://gamegeek.pl, gdzie wszystkie takie dane będą zebrane w jednym miejscu.

Trenuj jak zawodowiec

Esport, podobnie jak sport tradycyjny, wymaga odpowiedniego przygotowania. Z jednej strony oczywiście czeka Cię mnóstwo rozegranych partii wybranej gry. Na tym etapie to już jednak nie może być gra dla przyjemności, tylko trening skupiony na konkretnych umiejętnościach i na zdobywaniu bardzo dokładnie określonej sprawności w grze. Musisz nie tylko doskonale znać grę i jej wszystkie techniczne niuanse, ale też po prostu wyrobić sobie refleks, intuicję i nawyki przydatne przy prowadzeniu rozgrywki.

Pewnie o tym też już wiesz, ale i tak warto wspomnieć, że wielu profesjonalnych gamerów trenuje też fizycznie, bo choć na pierwszy rzut oka nie ma to wielkiego związku z esportem, to okazuje się, że dobra forma fizyczna bardzo pomaga w osiąganiu odpowiednich rezultatów w grze. Znajdź więc też czas na klasyczny trening i na przykład ćwiczenia oddechowe.

Zarejestruj się na platformie esportowej

Kiedy będziesz gotowy, zarejestruj się na wybranej przez siebie platformie turniejowej. Dzięki temu uzyskasz dostęp pewnie nie do wszystkich, ale przynajmniej do wybranych wydarzeń. Większość turniejów jest zaprojektowana pod kątem komputerów, ale są także turnieje dla konsolowców – jest ich mniej, ale jeśli to będzie Twój wybrany sprzęt, to upewnij się, że konkretna platforma pozwoli Ci na start w odpowiednich dla Ciebie turniejach.

Na tym etapie ważne jest, żeby sprawdzić, jakie są zasady korzystania z samej platformy i jakie koszty mogą wiązać się z udziałem w turniejach. Pamiętaj, że niektóre z nich będą obwarowane wpisowym. Trzeba będzie brać udział w turniejach i ligach, żeby zbudować sobie odpowiednią rozpoznawalność w gamerskim światku i przy okazji nawiązać odpowiednie kontakty, które mogą zapewnić Ci na przykład dostęp do zamkniętych grup graczy.

Znajdź partnerów treningowych

Trening w pojedynkę może pomóc rozwinąć niektóre umiejętności i na pewno nie można go zaniechać, ale jednak w turniejach będzie chodziło o rywalizację z innymi graczami. Powinieneś znaleźć sobie ekipę, z którą będziesz mógł realizować część treningów wspólnych. Chodzi o to, żeby stawiać sobie nowe wyzwania i trenować, ale znów – niekoniecznie prowadząc pełną rozgrywkę, ale czasem skupiając się tylko na wybranych aspektach gry.

Kiedy będzie tworzyć lub dołączać do drużyny, upewnij się, że będzie w niej ktoś odrobinę lepszy od Ciebie. W ten sposób będziesz mógł równać do góry. Dlatego właśnie tworzenie swojej drużyny nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Jeśli wszyscy uczestnicy treningów mają taki sam poziom, to efekty będą mizerne – ktoś musi swoim poziomem narzucić wyższe wymagania, żeby zmotywować resztę drużyny do pracy.

Nie zostaniesz profesjonalnym gamerem bez wysiłku

W chwili, w której gra przestanie być tylko przyjemnością, a stanie się dyscypliną sportową, straci pewnie nieco na atrakcyjności. Treningi nie zawsze będą przyjemne, trzeba będzie zachować odpowiednią dyscyplinę i pilnować postępów. Żeby zostać profesjonalnym esportowcem, trzeba się będzie spocić tak samo, jak chcąc zostać sprinterem: sukces nie przychodzi łatwo.

Jeżeli jednak podejdziesz do sprawy poważnie i nie popełnisz żadnego poważnego błędu, to całkiem możliwe, że w ciągu kilku miesięcy zostaniesz zauważony na turnieju. Raczej go tak szybko nie wygrasz, ale parę miesięcy do pierwszego zauważalnego sukcesu to i tak niezłe tempo.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena